Aktualności
-
12.07.2024Dostępne rozwiązania techniczne służące ograniczaniu stężeń radonu – artykuł w biuletynie „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”W numerze 2/2024 biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” opublikowany został tekst na temat dostępnych rozwiązań technicznych służących ograniczaniu stężeń radonu w budynkach mieszkalnych. Omówiono różnorodne metody, takie jak uszczelnianie fundamentów, zastosowanie materiałów izolacyjnych, systemy wentylacji mechanicznej oraz depresuryzacji podpodłogowej.
-
07.11.2023Dlaczego mówimy o radonie?7 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Radonu, aby uwrażliwiać społeczeństwo na temat zagrożeń związanych z występowaniem tego gazu. Przedostający się do domów promieniotwórczy radon może zagrażać zdrowiu. Jednak świadomość społeczna na temat radonu jako zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jest nadal niewielka. Warto wiedzieć, że istnieją proste metody obniżania jego stężenia.
-
11.01.2023Poznaj radon i zobacz, jak obniżyć jego poziom w budynkachRadon jest naturalnym gazem promieniotwórczym, który znajduje się w glebie. W zbyt dużym stężeniu może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W ramach kampanii „Poznaj radon” Państwowa Agencja Atomistyki wydała broszurę informacyjną na temat zapobiegania przenikania radonu do nowych budynków.
-
07.11.2022Europejski Dzień Radonu przypomina nam o promieniotwórczym gazieRadon jest bezbarwnym, bezwonnym gazem promieniotwórczym. W sposób naturalny przenika przez ziemię do atmosfery. Według Światowej Organizacji Zdrowia radon, obok palenia papierosów, jest jednym z głównych powodów raka płuc. 7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzimy Europejski Dzień Radonu.
-
21.10.2022O radonie w biuletynie Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona RadiologicznaJak wybrać odpowiednią metodę pomiaru stężenia radonu? Jakie są metody zapobiegania przenikaniu radonu do budynków i obniżania jego stężenia? Na te pytania odpowiadają autorzy artykułów w numerach 1/2022 oraz 2/2022 biuletynu. Ponadto w czasopiśmie pojawił się przegląd najnowszych przepisów dotyczących ochrony przed narażaniem na radon w Polsce. Biuletyny dostępne są online (linki poniżej). Zapraszamy do lektury.
-
28.12.2021Dorn, Curie czy Rutherford – kto jest odkrywcą radonu?Do niedawna za właściwego odkrywcę radonu świat nauki uważał niemieckiego fizyka Friedricha Ernsta Dorna. Tę opinię jednak podważano, a współcześni badacze uważają, że odkrycie radonu nie jest sukcesem jednego człowieka.
-
21.12.2021Ramy prawne dotyczące radonu w Europie i PolscePolskie przepisy dotyczące ochrony przed promieniowaniem jonizującym regulują zasady ochrony pracowników narażonych na podwyższone stężenie aktywności radonu w powietrzu. Poniżej wyjaśniamy, które z nich określają zadania pracodawców, organów nadzorujących czy instytucji odpowiedzialnych m.in. za działalność informacyjną.
-
14.12.2021Jak zmierzyć radon? Metody pomiaru w powietrzu, glebie i wodzieChoć radon jest pierwiastkiem naturalnym i powstającym niezależnie od działalności człowieka, to ocena tzw. dawki efektywnej i jego pochodnych jest niezwykle istotna.
-
07.12.2021#Poznajradon. Premiera filmu edukacyjnego na temat radonuCzym jest radon? W jaki sposób przenika do budynków? Czy istnieją łatwe i bezpieczne metody obniżania poziomu radonu w budynkach? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w naszym pierwszym filmie edukacyjnym poświęconym tematowi radonu.
-
30.11.2021Jak radon przenika do naszych domów?To, ile radonu może przeniknąć do budynku, zależy od ilości tego gazu w glebie, ale także od jakości i szczelności fundamentów. Poniżej wyjaśniamy, co sprawia, że z radon trafia do budynków?