W załączniku znajduje się wniosek o wywóz zwłok
Materiały
Wniosek o wywóz zwłokwniosek_o_wywoz_zwlok_1.docx 0.01MB
W załączniku znajduje się wniosek o wywóz zwłok
Przepisy prawne:
Ekshumacja polega na wydobyciu zwłok / szczątków z grobu lub miejsca tymczasowego pochówku w celu:
- przeniesienia ich w inne miejsce i ponownego pochówku,
- przeprowadzenia oględzin lekarsko – sądowych.
Ekshumacją i przewozem zwłok / szczątków ludzkich zajmują się uprawnione do tego celu podmioty prowadzące działalność zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) tj. pogrzeby i działalność pokrewna.
Zezwolenie na przeprowadzenie ekshumacji wydaje, po rozpatrzeniu złożonego wniosku właściwy terenowo dla miejsca ekshumacji Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Do wniosku należy dołączyć:
1) akt zgonu (oryginał),
2) w przypadku jeśli od daty zgonu nie minęły 2 lata - dokument urzędowy z określoną przyczyną zgonu lub wykluczający jako przyczynę zgonu chorobę zakaźną, wymienioną w przepisach na podstawie art. 9 ust. 3a o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 957)
3) zaświadczenie wydane przez właściwy zarząd cmentarza o możliwości przeprowadzenia ekshumacji zwłok/szczątków osoby wskazanej we wniosku,
4) zaświadczenie wydane przez właściwy zarząd cmentarza o posiadaniu wolnego miejsca w grobie, do którego mają być pochowane zwłoki/szczątki osoby wskazanej we wniosku, po przeprowadzonej ekshumacji.
Wszystkie podpisy na wniosku w sprawie wyrażenia zgody na ekshumację (osoby składającej wniosek i osób uprawnionych do współdecydowania) powinny być złożone w obecności pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej lub uwiarygodnione przez notariusza bądź pracownika urzędu państwowego.
Zgodnie z przepisami prawa:
1) pozostały małżonek,
2) krewni zstępni (czyli dzieci i wnuki zmarłego),
3) krewni wstępni (czyli rodzice zmarłego),
4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (czyli rodzeństwo i kuzyni zmarłego),
5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (czyli zięć, synowa, teściowie zmarłego).
2. Ekshumacja zwłok / szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych.
3. O terminie ekshumacji należy zawiadomić właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który wykonuje nadzór nad ekshumacją.
4. Przy ekshumacji mogą być obecne tylko osoby bezpośrednio zainteresowane (najbliższa rodzina zmarłego).
5. O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na pisemnie zarząd cmentarza.
6. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne takie jak: cholera, dur wysypkowy i inne riketsjozy, dżuma, gorączka powrotna, nagminne porażenie dziecięce, nosacizna, trąd, wąglik, wścieklizna, żółta gorączka i inne wirusowe gorączki krwotoczne, nie mogą być ekshumowane przed upływam 2 lat od dnia zgonu.
7. Jeżeli pomiędzy członkami rodziny powstaje spór dotyczący ekshumacji osobą uprawnioną do złożenia wniosku o ekshumację będzie osoba wskazana prawomocnym wyrokiem sądu.
Osoby, świadczące usługi kosmetyczne, tatuażu oraz barberskie (w skład których wchodzi m. in. golenie za pomocą brzytwy), w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, obowiązane są do opracowania, wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. z 2018r., poz. 151) – wzór procedur do pobrania poniżej
Cel procedury wprowadzenie/ określenie zasad służących zapobieganiu namnażania się bakterii z rodzaju Legionella sp. w instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku zamieszkania zbiorowego oraz w budynku użyteczności publicznej, w którym w trakcie użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny.
W załączniku wzór zleceń na pobranie próbek wody.
{"register":{"columns":[]}}