W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biuletyn analityczny nr 32

16.04.2021

Spis treści 

Terroryzm aktualnym wyzwaniem

Stanisław Żaryn –Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM

W marcu minęło pięć lat od zamachów terrorystycznych w Belgii, które pochłonęły życie ponad 30 ofiar. Od tego czasu, o czym przypomniał ostatnio szef NATO, dochodziło do kolejnych ataków, organizowanych przez islamskich zabójców w różnych częściach świata. Jens Stoltenberg pisał o zamachach w Paryżu, Londynie, Kabulu, Christchurch. Lista jest jednak znacznie dłuższa. Informacje o zamachach pojawiają się systematycznie w mediach, bowiem zagrożenie terroryzmem nie zniknęło. Terroryzm islamski pozostaje wyzwaniem dla państw i narzędziem zastraszania społeczeństw. Choć poziom zagrożenia zamachami na terytorium RP jest niski, Polska również nie jest wolna od zagrożeń związanych z terroryzmem. Także dla polskiego państwa terroryzm, radykalizacja pozostają wieloelementowym wyzwaniem, które wymaga od służb ciągłej pracy. Jesteśmy członkiem kampanii antyterrorystycznej, bierzemy udział w operacjach NATO i UE, więc musimy liczyć się z możliwością wrogich działań odwetowych. Ponadto, położenie geograficzne sprawia, że Polska jest atrakcyjnym krajem do prób tworzenia zaplecza logistycznego.

Cały artykuł

Rozpoznanie i sabotowanie potencjału infrastruktury krytycznej krajów Europy Środkowowschodniej i Północnej jako przykład strategicznych celów aktywności rosyjskich służb specjalnych

Damian Szlachter – Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, ekspert przy Centrum Studiów i Edukacji nad Bezpieczeństwem Uniwersytetu Wrocławskiego

Jeśli zrobilibyśmy sondaż wśród osób zajmujących się zawodowo budową odporności infrastruktury krytycznej (IK) w obszarze bezpieczeństwa fizycznego, osobowego czy teleinformatycznego pytając o kształt piramidy ryzyka dla ciągłości działania dostarczanych usług, to może się okazać, że wśród strategicznych priorytetów ochrony tego typu obiektów nie znajdzie się ochrona przed aktywnością wrogich służb specjalnych. Czy zagrożenie takie powinno być traktowane przez wszystkich operatorów IK jako mało prawdopodobne lub bliskie zeru? Dlaczego percepcja zagrożenia ze strony służb specjalnych państw wrogich RP dla obiektów, od których zależy żywotność obywateli i ciągłość sprawowania władzy jest tak marginalizowana?

Cały artykuł

Zagrożenia wynikające ze współzależności na przykładzie pożaru serwerowni w Strasburgu

Witold Skomra – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

W nocy z 9 na 10 marca w serwerowni OVHcloud w Strasburgu we Francji wybuchł pożar. W jego wyniku wiele firm światowych utraciło część swoich danych lub miało problemy z dostępnością do swoich serwisów. Dotyczyło to również firm polskich. Sama informacja jest interesująca z dwóch powodów. Po pierwsze świadczy o błędach w zarządzaniu bezpieczeństwem w firmie dotkniętej pożarem. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy zarówno serwery podstawowe jak i zapasowe. Co prawda były one umieszczone w dwóch różnych blokach, ale zlokalizowanych obok siebie. W efekcie, pożar w jednym obiekcie miał destrukcyjny wpływ na infrastrukturę w obiekcie sąsiadującym. Drugi powód, dla którego informacja jest interesująca to fakt, że nadal wiele osób dziwi się, że zdarzenie w jednym miejscu może mieć wpływ na firmy (a właściwie na ich procesy) realizowane nieomal w każdym możliwym zakątku świata.

Cały artykuł

Morskie farmy wiatrowe jako potencjalne cele ataku z użyciem bezzałogowych statków powietrznych

Jędrzej Łukasiewicz – Adiunkt w Zakładzie Lotnictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej

Wobec wymagań stawianych przed producentami energii elektrycznej przez normy zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i wobec rosnącego popytu na energię elektryczną, rządzący państwami coraz częściej spoglądają na czyste źródła energii. Do takich czystych źródeł należy energetyka wiatrowa. Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji energii. W Polsce za budowę farm wiatrowych odpowiada firma PGE Polska Grupa Energetyczna SA. ze wsparciem merytorycznym PGE Baltica. Obecnie, ze względu na odpowiednie warunki wiatrowe, planuje się budowę farm w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Cały artykuł

Transformacja energetyczna UE z punktu widzenia ochrony infrastruktury krytycznej

Krzysztof Malesa – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Wodór jest nie tylko paliwem przyszłości, ale też przede wszystkim szansą dla Europy na przyspieszenie procesu dekarbonizacji. Zastąpienie paliw kopalnych czystym (bezemisyjnym) źródłem energii to filar europejskiej strategii klimatycznej, ale też przedsięwzięcie wymagające ogromnych inwestycji, które z pewnością wymusi zmiany w podejściu do wyłaniania i ochrony infrastruktury krytycznej. Na forum UE i w państwach członkowskich trwają intensywne prace legislacyjne w tym obszarze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dołączyło do prac Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej. Przedstawiciele Centrum są też krajowymi delegatami w unijnej grupie roboczej przygotowującej dyrektywę CER.

Cały artykuł

Aktualna sytuacja epidemiologiczna COVID-19

Beata Michulec – Główny Inspektorat Sanitarny

W 12 tygodniu bieżącego roku wartości wskaźników epidemiologicznych pozostawały wysokie, co wskazuje, że transmisja jest nadal powszechna. Wg ECDC istnieje duże prawdopodobieństwo, że w nadchodzących tygodniach nastąpi dalszy wzrost liczby przyjęć do szpitali, oddziałów intensywnej terapii i śmiertelności w tych krajach, w których obecnie obserwuje się rosnącą zapadalność.

Cały artykuł

 

Materiały

Biuletyn analityczny nr 32
BIULETYN-ANALITYCZNY-nr-32.pdf 1.44MB
{"register":{"columns":[]}}