Łatwiejsze składnie wniosków o świadczenia dla rodzin
01.09.2017
Składanie wniosków o wsparcie 500+ drogą elektroniczną jeszcze łatwiejsze. Do dotychczasowych banków, które umożliwiają swoim klientom zakładanie profilu zaufanego, dołączyły kolejne. Dzięki profilowi zaufanemu można złożyć wniosek o świadczenie 500+ i inne formy wsparcia bez wychodzenia z domu.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500 plus”, a także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy. Jeden, wspólny termin, z początkiem którego można składać wnioski o te formy wsparcia, został wprowadzony z myślą o wygodzie rodzin.
Więcej czasu dla rodziny
W efekcie wnioskodawcy mogą dopełnić wszystkich niezbędnych formalności jednocześnie, a zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić razem z rodziną.
Bez wychodzenia z domu
Wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i inne formy wsparcia można złożyć osobiście lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się o świadczenia bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru aż 4 kanały. Wśród nich: ministerialny portal Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl), bankowość elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz stronę obywatel.gov.pl
Pomocne kreatory
Na ministerialnym portalu Emp@tia zostały udostępnione przyjazne kreatory do wypełniania wniosków o świadczenia. Dzięki temu składanie wniosków przebiega w bardzo prosty, intuicyjny sposób. Kreator automatycznie podpowiada dużą cześć danych na formularzach elektronicznych oraz wskazuje wymagane załączniki. W efekcie wnioskodawca sam wypełnia jak najmniejszą liczbę informacji. Takie rozwiązanie to nie tylko ułatwienie, ale również minimalizacja błędów, co z kolei pozwala na szybsze wydawanie decyzji o przyznaniu świadczeń.
Minimum formalności
Ministerstwo Rodziny stawia na tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych on-line. Co do zasady wnioskodawca nie dołącza papierowych zaświadczeń. Składając wniosek, nie musi wcześniej gromadzić dokumentów i tracić czasu na ich przygotowanie. Ma to pozwolić na załatwienie sprawy bez zbędnych przeszkód. Tam, gdzie to możliwe, państwo zweryfikuje stan faktyczny
w oparciu o dane zawarte w bazach, którymi dysponuje.
Jakie świadczenia przez Emp@tię?
Korzystając z portal Emp@tia, możesz złożyć wniosek o świadczenia, takie jak:
· świadczenie wychowawcze 500+ (na stary i nowy okres świadczeniowy),
· zasiłek rodzinny (na nowy okres zasiłkowy),
· specjalny zasiłek opiekuńczy (na nowy okres świadczeniowy),
· świadczenie pielęgnacyjne,
· zasiłek pielęgnacyjny,
· świadczenie rodzicielskie,
· jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
· jednorazowe świadczenie z Programu „Za Życiem”,
· świadczenia z funduszu alimentacyjnego (na nowy okres świadczeniowy).
Jak złożyć wniosek przez Emp@tię?
Aby złożyć wniosek za pomocą portalu Emp@tia, musisz założyć na nim konto przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. O dalszych krokach dowiesz się tutaj.
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, umożliwiające załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną. Korzystanie z Profilu Zaufanego wymaga jego założenia, a następnie potwierdzenia.
O ile założenie Profilu Zaufanego odbywa się zawsze online, o tyle jego potwierdzenie może odbyć się na dwa sposoby: albo online za pośrednictwem bankowości elektronicznej, albo osobiście w Punkcie Potwierdzającym.
Co ważne, Profil Zaufany można założyć i potwierdzić całkowicie online, korzystając z bankowości elektronicznej.
W praktyce polega to na wypełnieniu formularzao założenie Profilu Zaufanego
w systemie bankowości elektronicznej, a następnie potwierdzeniu tej operacji bankowym kodem autoryzacyjnym. Po tym wszystkim na adres e-mail przychodzi potwierdzenie założenia konta.
Profil Zaufany dostępny w kolejnych bankach
Założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej oferowały dotąd PKO BP, Bank Pekao, Envelo, ING, Inteligo, Millenium. Do tego grona dołączył również mBank oraz BZWBK.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 17:24 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 17:24 Biuro Promocji