W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 lat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (2015)

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska wzięła udział w organizowanej w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Jachrance ogólnopolskiej konferencji pn. „10 lat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie -  historia, doświadczenia, wyzwania”

 

W swoim wystąpieniu wiceminister Elżbieta Bojanowska podkreślała, że przemoc jest przestępstwem i nie ma na nią przyzwolenia.

 

Jak mówiła, kiedy uchwalono ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, nie tylko zdefiniowano to pojęcie, ale zmieniono także podejście do tego problemu.

 

- Ważnym aspektem jest zmiana świadomości – wskazywała.

  

Wiceminister Bojanowska zaznaczyła, że w ustawie od samego początku zakładano, że nie tylko zabezpiecza się osoby doświadczające przemocy, ale też oddziałuje na sprawców, żeby po czasie pracy z rodziną przywrócić w niej prawidłowe relacje.

 

Z okazji jubileuszu uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wiceminister wręczyła dyplomy Członkom Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Zespołu, którzy brali udział w pracach Zespołu w I i II kadencji.

 

Podziękowała również wszystkim przedstawicielom i służbom realizującym zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie za zaangażowanie oraz wkład pracy na rzecz osób doznających i stosujących przemocy w rodzinie.

 

Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uchwalono 29 lipca 2005 r., pięć lat później została ona znowelizowana. Ustawa zobowiązuje samorządy do zapobiegania przemocy w rodzinie. Na wszystkie szczeble administracji rządowej, samorządowej oraz organizacje pozarządowe, Kościoły i związki wyznaniowe nałożyła zadania mające na celu przede wszystkim udzielanie skutecznej i profesjonalnej pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie, jak również prowadzenie oddziaływań skierowanych do osób stosujących przemoc w rodzinie. Ustawa nakłada także na gminy obowiązek tworzenia zespołów interdyscyplinarnych do walki z przemocą w rodzinie, które realizują działania w oparciu o  procedurę „Niebieskie Karty” mającą na celu udzielenie pomocy i wsparcia rodzinom uwikłanym w problem przemocy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.09.2018 15:36 Jolanta Spychała
Pierwsza publikacja:
30.10.2018 10:11 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}