W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 lat polskiej polityki społecznej

11.04.2018

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano konferencję poświęconą polskiej polityce społecznej. W wydarzeniu obok minister Elżbiety Rafalskiej udział wzięli także m.in. wicepremier Beata Szydło oraz zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy Heinz Koller.

Konferencja "100-lecie polityki społecznej w Polsce".

Konferencję otworzyła minister Elżbieta Rafalska, która przypomniała, że rolą polityki społecznej jest niwelowanie nierówności społecznych, w tym dochodowych, czy w dostępie do usług publicznych.

Minister zaprezentowała publikację, wydaną z okazji obchodów „Stulecie polskiej polityki społecznej - 1918 – 2018”. –„Ten imponujący tom został przygotowany przez grono ekspertów i pokazuje jak polityka społeczna ewoluowała przez ostatnie 100-lecie” – powiedziała.

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że należy myśleć o rodzinie i szukać rozwiązań, dzięki którym polskie rodziny będą mogły się rozwijać. "Mam nadzieję, że ta moda na rodzinę, którą rozpoczęliśmy, będzie trwać" - powiedziała. "To najważniejsze zadania, byśmy inwestowali w ludzi. Taki był cel mojego rządu, który w 2015 roku rozpoczął bardzo ambitną i odważną reformę polityki społecznej" – dodała wicepremier Szydło.

Zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy przypomniał historię zmian w polskim prawie pracy oraz wsparcia m.in. dla osób bezrobotnych.

Konferencja podzielona została na 3 sesje tematyczne. Pierwsza dotyczyła przeszłości i przyszłości polityki społecznej. Druga skupiła się na polityce społecznej wobec rodziny, osób starszych i niepełnosprawnych. Podsumowaniem była dyskusja o wyzwaniach w systemie zabezpieczenia społecznego.

W konferencji udział wzięło ok. 150 osób – przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzystów oraz ekspertów. Jej głównym celem, podobnie jak kolejnych przedsięwzięć zaplanowanych w ciągu 2018 roku we wszystkich województwach naszego kraju, jest podkreślenie dorobku, roli i znaczenia polityki społecznej w historii państwa polskiego.

Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji są także: okolicznościowa, mobilna wystawa  pn. Polityka społeczna w XX-leciu międzywojennym, którą już od dzisiaj można obejrzeć w siedzibie MRPiPS oraz publikacja, skupiająca w jednym tomie artykuły przedstawicieli wielu pokoleń polskich polityków pod tytułem ,,Stulecie polskiej polityki społecznej 1918 – 2018”.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.11.2018 16:44 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
02.11.2018 16:44 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}