230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
03.05.2021
Minister Marlena Maląg z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej, uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a także w centralnych uroczystościach na Zamku Królewskim.
W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, rezydencji władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 230 lat temu została uchwalona Konstytucja 3 maja, pierwsza spisana Konstytucja w Europie. Z okazji tej rocznicy w Warszawie odbyło się wiele ważnych wydarzeń.
W poniedziałek, tuż po godz. 9, w Sejmie rozpoczęło się uroczyste, polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów. Głos zabrali prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. – Świętujmy jubileusz uchwalenia Konstytucji 3 maja w imię pamięci, a zarazem w imię przyszłości; chcemy pamiętać, że Konstytucja 3 maja to opowieść o potędze wspólnoty i potędze zgody narodowej, o sile wolności, praworządności i demokracji – powiedział w Sejmie prezydent Andrzej Duda. W zgromadzeniu, która rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Litwy, wzięła udział minister Marlena Maląg.
– Rocznica tego historycznego wydarzenia stała się jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu – podkreśliła minister Marlena Maląg.
Parlamentarzyści Polski i Litwy przyjęli wspólną uchwałę, w której podkreślając wyjątkowe dla narodów polskiego oraz litewskiego znaczenie aktu z 1791 roku oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu. Z tej okazji osoby szczególnie zaangażowane dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury i nauki wyróżniono Nagrodami Obojga Narodów.
Minister Marlena Maląg uczestniczyła też w uroczystej Mszy Świętej w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. – Konstytucja 3 maja była dojrzałym traktatem o odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim była Rzeczpospolita – powiedział podczas homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Centralne uroczystości rocznicowe, z udziałem prezydentów Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu, odbywały się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. – My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej wolni możemy być tylko razem – oświadczył Prezydent Andrzej Duda. Na zakończenie ceremonii oddano 21 wystrzałów armatnich, czyli salut narodowy.