W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3,1 mld zł na program „Za życiem”

14.03.2018

W Warszawie podsumowano konsultacje społeczne zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". W wydarzeniu udział wzięła wicepremier Beata Szydło, minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

"Program „Za życiem” jest wyjątkowy. Żaden program nie powstał w tak szczególnych okolicznościach, z tak wielkim poczuciem misji, którą powinniśmy podjąć po to, by faktycznie pokazać, że dla polskiego państwa wspieranie wszystkich obywateli, każdego, jest niezwykle ważne, a szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji, którzy są słabsi, którzy wymagają troski i opieki" – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

Minister Elżbieta Rafalska podkreślała podczas, że Polska jest wśród liderów w UE jeśli chodzi o nakłady na politykę rodzinną - w 2017 r. wyniosły one ponad 3,1 proc. PKB – podała.

"Po raz pierwszy spojrzeliśmy na politykę społeczną, że to jest ważna inwestycja, że to nie jest koszt, to nie jest wydatek." – powiedziała minister Rafalska. Przypominała m.in., że z Programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 3,6 mln polskich dzieci.

Minister wskazała także m.in., że trzykrotnie zwiększone zostały środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Podała, że w tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki oraz, że dofinansowane zostanie 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością.

Przypomniała również m.in, że od stycznia br. wprowadzono Mobilną Kartę Dużej Rodziny. Jak mówiła, wyzwaniem jest teraz mobilna legitymacja osoby z niepełnosprawnością.

Pierwszy etap programu "Za życiem" to m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Dugi etap obejmować ma m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.11.2018 17:12 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
02.11.2018 17:12 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}