50 lat Kodeksu pracy
26.06.2024
50 lat temu, 26 czerwca 1974 r., uchwalono Kodeks pracy – ustawę, która w sposób kompleksowy reguluje prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Ustawa ta nie bez powodu nazywana jest często „prawem dnia codziennego”.
Kodeks pracy był wielokrotnie nowelizowany, odzwierciedlając zachodzące zmiany ustrojowe oraz społeczno-gospodarcze. W 1996 r. dostosowano przepisy Kodeksu pracy do zasad gospodarki rynkowej. Następnie wprowadzono istotne zmiany w związku z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Wprowadzane zmiany, szczególnie w obszarach takich, jak równe traktowanie w zatrudnieniu, czas pracy, uprawnienia rodzicielskie, bezpieczeństwo i higiena pracy - przyczyniły się do podniesienia poziomu ochrony pracowników i wzmocnienia standardów w zakresie warunków zatrudnienia.
Przed nami nowe wyzwania - do uzgodnień i konsultacji publicznych nasze ministerstwo skierowało projekt zmiany Kodeksu pracy, który wprowadza nowe urlopy dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających hospitalizacji po porodzie, a w najbliższym czasie przedstawimy projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie ustalania stażu pracy, by uczciwie pracujący na podstawie umowy zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą mogli wliczać te okresy do wspomnianego stażu.