75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2019
1 sierpnia, w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, minister Bożena Borys-Szopa wraz z wiceministrami uczciła pamięć poległych powstańców.
W ramach obchodów minister Bożena Borys-Szopa oraz wiceministrowie Krzysztof Michałkiewicz i Kazimierz Kuberski oraz przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą powstańców przy obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół".
Następnie przedstawiciele resortu udali się na podwórko przy ul. Brackiej, gdzie w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego zginął Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”.
Złożenie wieńca w imieniu premiera
O godz. 10.00 minister wraz z wiceministrami wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się w warszawskim parku imienia generała Gustawa Orlicza-Dreszera. Uroczystość, jak co roku, odbyła się przed pomnikiem Mokotów Walczący 1944 upamiętniającym powstańców – żołnierzy Armii Krajowej pułku "Baszta" oraz innych oddziałów V obwodu 10. dywizji im. Macieja Rataja, walczących od 1 sierpnia do 27 września 1944 r.
W tym miejscu, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, minister Bożena Borys-Szopa złożyła wraz z wiceministrem Kazimierzem Kuberskim wieniec, oddając hołd walczącym i poległym w tej dzielnicy powstańcom. W uroczystości na Mokotowie wzięli udział powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, żołnierze AK i innych polskich formacji zbrojnych.
Tuż po zakończeniu uroczystości z parku im. Gustawa Orlicz-Dreszera wyruszył Marsz Mokotowa, który przeszedł ulicą Puławską przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z "Baszty" przy ulicy Dworkowej. Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców jako jeńców wojennych.
63 dni heroicznej walki
1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Planowane było na kilka dni, a upadło 3 października po 63 dniach walki. W dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent podziękował wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci ofiar II wojny światowej. Dodał, że pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1944 r. jest niezwykle ważna dla naszej historii, tożsamości i tradycji.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
- Ostatnia modyfikacja:
- 01.08.2019 15:13 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 01.08.2019 15:13 Biuro Promocji