77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2021
1 sierpnia, w dniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy pamięć poległych powstańców.
W ramach obchodów w imieniu minister rodziny Marleny Maląg, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą powstańców przy obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, gdzie mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" oraz przed symbolicznym grobem Antoniego Szczęsnego Godlewskiego, legendarnego „Antka Rozpylacza”, na podwórko przy ul. Brackiej, gdzie zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
63 dni heroicznej walki
1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Planowane było na kilka dni, a upadło 3 października po 63 dniach walki. W dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent podziękował wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci ofiar II wojny światowej. Dodał, że pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1944 r. jest niezwykle ważna dla naszej historii, tożsamości i tradycji.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.