85 lat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
10.10.2019
Dziś w siedzibie ZUS odbyła się uroczystość z okazji 85-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiceminister Marcin Zieleniecki odczytał list minister Bożeny Borys-Szopy skierowany do uczestników spotkania oraz odebrał wyróżnienie dla Ministerstwa Rodziny.
"W Polsce 85 lat temu, w II Rzeczypospolitej, przyjęto takie rozwiązanie, w którym powstaje państwowa instytucja z państwowymi gwarancjami, która zajmuje się właśnie zabezpieczeniem społecznym, czyli tym, żeby wypłacać świadczenia osobom, które przepracowały całe życie, czy też osobom, które z jakiś tam przyczyn, najczęściej od nich niezależnych, nie są zdolne do tego by pracować" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Wiceminister Marcin Zieleniecki przeczytał list, który do uczestników wydarzenia skierowała minister Bożena Borys-Szopa.
„W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych był głównym aktorem w przeprowadzanych przez rząd najważniejszych reformach w obszarze polityki społecznej w Polsce. Mam tu na myśli przede wszystkim przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.” – napisała minister Borys-Szopa. I dodała: „Przez 85 lat funkcjonowania tej niezwykle zasłużonej instytucji zmieniło się bardzo wiele. Jedno wszak pozostało niezmienne – misja ZUS, którą jest zagwarantowanie wszystkim uprawnionym Polakom otrzymanie w terminie należnych im świadczeń. I z tego zadania Zakład wywiązuje się wzorowo.”
Wiceminister Zieleniecki odebrał także, w imieniu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wyróżnienie honorowe ZUS „Lider Współpracy”.
ZUS został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Wcześniej – 28 marca 1933 r. – Sejm zintegrował systemy zabezpieczenia społecznego w ramach modernizacji państwa.
W 1924 r. wprowadzono przepisy o ubezpieczeniu na wypadek braku pracy, a w 1927 r. – jednolite ubezpieczenie pracowników umysłowych. W 1933 r. sejmowa ustawa scaleniowa powołała Izbę Ubezpieczeń Społecznych, która koordynowała firmy ubezpieczeniowe i powołane w ramach systemu cztery zakłady ubezpieczeniowe: na wypadek choroby, od wypadków, emerytalny robotników i pracowników umysłowych. Rozporządzenie prezydenta Mościckiego zmieniło ustawę i powołało ZUS, łącząc państwowe izby ubezpieczeniowe.