Aktywni plus. Nowy projekt i porozumienie na rzecz aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych
21.05.2019
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Grupa Enea podpisały porozumienie o współpracy na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. – To szansa na nowe, stabilne miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, który wspólnie z minister Elżbietą Rafalską, objął patronat nad inicjatywą.
Podpisaniu porozumienia towarzyszyła inauguracja projektu „Aktywni Plus”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne czy długotrwałe bezrobocie. Projekt obejmuje trzy programy – „Absolwent”, Stabilne zatrudnienie” i „Praca-integracja”. Wszystkie pilotowane są przez PFRON i ukierunkowane na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Ich łączny budżet to ponad 35 mln złotych.
Nowy projekt zmierza w kierunku tworzenia nowych i stabilnych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiększanie ich szans na rynku pracy, aktywizacja zawodowa to wyzwania, z którymi się mierzymy. Cieszę się, że dołączają do projektu i chcą tworzyć dobre miejsca pracy dla niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Porozumienie
Na mocy podpisanego we wtorek porozumienia Enea przystąpi do pilotażowego programu „Praca-integracja”. Jego założeniem jest wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.
Będziemy wzmacniać kompetencję zawodowe osób z niepełnosprawnościami, wpływać na ich zwiększoną aktywność. Chcemy zapewnić nie tylko stabilne zatrudnienie, ale też rozwój zawodowy – mówi Mirosław Kowalik, prezes zarządu Enea S.A i dodaje, że grupa zatrudnia już 162 osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Tworzymy szeroką koalicję na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym by wzrastała aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że dziś dołącza do nas Grupa Enea – mówi Marlena Maląg, prezes PFRON.
Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt proc. wyższy niż w 2015 roku. Wzrasta również aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. W 2015 roku udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 roku było to już ponad 28 proc.
Z kolei stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągnęła w 2018 roku poziom 7,3 proc. W 2015 roku wynosiła ona 13 proc.
- Ostatnia modyfikacja:
- 21.05.2019 10:55 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 21.05.2019 10:55 Biuro Promocji