W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywność w każdym wieku. Sośnie z Klubem „Senior+”

02.07.2021

Wiek dojrzały to dla wielu osób szansa na skupienie się na sobie, swoich pasjach, zainteresowaniach. Rękodzieło, malarstwo, a może uprawa roślin? Seniorzy chcą być aktywni, chcą spędzać czas z innymi. – Miejscami, które tworzą taką przyjazną i bezpieczną przestrzeń, są Dzienne Domy i Kluby „Senior+” – mówiła podczas piątkowej uroczystości otwarcia nowego Klubu „Senior+” w Sośnie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Osoby na pierwszym planie przecinają czerwoną wstęgę, oznaczającą otwarcie nowego klubu

W piątek w Sośnie odbyło się uroczyste otwarcie nowego Klubu „Senior+”, który zapewni miejsca dla 45 osób. Na utworzenie placówki gmina otrzymała 150 tys. zł w ramach programu „Senior+”.

– Dzienne Domy i Kluby „Senior+” to bogata oferta zajęć, warsztatów, to w końcu poczucie przynależności i właśnie aktywność – kwestie niezwykle ważne dla każdego. Osoby starsze nie są tu wyjątkiem. Cieszę się, że możemy wspierać tworzenie takich miejsc – mówiła obecna podczas piątkowej uroczystości minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wkrótce ponad tysiąc placówek „Senior+” w całej Polsce

Dzisiaj w Polsce działa 970 Domów i Klubów „Senior+” dla ponad 23 tys. uczestników. Ponad połowa placówek powstała na terenie gmin wiejskich.

W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” w całym kraju powstanie kolejnych 113 placówek i ponad 2,5 tys. nowych miejsc dla osób starszych.

– Dzięki tej edycji liczba placówek „Senior+” przekroczy tysiąc – będziemy mieć ich 1090, a liczba miejsc sięgnie prawie 25 tys. – podkreśliła minister Maląg.

W samej Wielkopolsce działa 85 placówek oferujących miejsca dla 2,3 tys. seniorów. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” ma powstać kolejne 15 placówek dla przeszło 330 osób.

– To miejsca ogromnie ważne dla lokalnej społeczności, cieszące się dużym zainteresowaniem. Jesteśmy w kontakcie z placówkami i wiemy, jak wspaniałe rzeczy robią ich podopieczni, jaką radość sprawia im możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach. To wartość nie do przecenienia – mówiła szefowa resortu rodziny.

Polski Ład z myślą o seniorach

Mądra i kompleksowa polityka senioralna to jeden z filarów rządu Zjednoczonej Prawicy. Rozwiązania skierowane do osób starszych znalazły się również w Polskim Ładzie.

– Nie zapominamy o potrzebach osób starszych, ich sytuacja jest dla nas jednym z priorytetów. Nasze działania zbudowane są na fundamencie solidarności międzypokoleniowej – podkreśliła minister Marlena Maląg.

To m.in. reforma systemu podatkowego – od emerytury i renty do 2500 zł miesięcznie nie będzie odprowadzany podatek dochodowy, a to oznacza powiększenie tych świadczeń o kwotę podatku. Przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 zł rocznie więcej. Na reformie zyska 91 proc. emerytów i rencistów, a 65 proc. z nich nie zapłaci podatku.

Z kolei osoby w wieku 55+ będą mogły zmniejszyć wymiar czasu pracy. Dzięki temu osiągając wiek emerytalny, senior nie będzie stawał przed wyborem: albo praca w pełnym wymiarze godzin, albo emerytura.

Kolejnym rozwiązaniem zachęcającym osoby starsze do dłuższej aktywności zawodowej jest propozycja zerowego PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego – tych, którzy nie będą pobierać świadczenia emerytalnego, a będą kontynuować pracę.

 

{"register":{"columns":[]}}