W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywny Rodzic na ostatniej prostej! Sejm przyjął ustawę

15.05.2024

Aktywny Rodzic został przyjęty przez Sejm. – Pieniądze na opiekę nad małym dzieckiem już wkrótce trafią do polskich rodzin. Bo praca i rodzina nie muszą się wykluczać, a każdy maluch zasługuje na troskliwą opiekę – podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Program ma wejść w życie 1 października br.

Aktywny Rodzic na ostatniej prostej! Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w środę ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Aktywny Rodzic, czyli tzw. babciowe, wprowadza nowe formy wsparcia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Pieniądze – do 1500 zł miesięcznie – mają być wypłacane już od 1 października br.

Pieniądze na opiekę nad małym dzieckiem już wkrótce trafią do polskich rodzin. Bo praca i rodzina nie muszą się wykluczać, a każdy maluch zasługuje na troskliwą opiekę – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Nowe świadczenia dla rodziców

Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

Wybór jest zależny wyłącznie od rodzica, przy założeniu, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone jedno świadczenie. Ale rodzic będzie miał możliwość wielokrotnej zmiany swojej decyzji w trakcie trwania programu, rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą – mówiła podczas drugiego czytania projektu w Sejmie wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska.

Co w sytuacji, gdy rodzic straci pracę?

Jak wskazała wiceszefowa MRPiPS, świadczenie, przy którym badana będzie aktywność zawodowa rodziców, to „aktywni rodzice w pracy”.

Jeśli ktoś straci pracę, to w miesiącu, w którym ją stracił i w kolejnym będzie miał utrzymane wsparcie, świadczenie na poziomie, jakby był aktywny zawodowo. Następnie może skorzystać ze świadczenia „aktywnie w żłobku” bądź zdecydować się na samodzielną opiekę nad dziećmi ("aktywnie w domu") – wyjaśniła wiceministra Gajewska.

Rodzice będą mieli realny wybór

Program Aktywny Rodzic wprowadza systemowe rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, ułatwią powrót rodzicom, w szczególności matkom, na rynek pracy, zapewnią korzystne warunki umożliwiające łączenie ról rodzinnych z pracą zawodową. Pozostawiając przy tym możliwość wyboru formy opieki nad dzieckiem – to rodzic wie najlepiej, jakie rozwiązania są dobre dla niego i jego dziecka.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej na temat nowych świadczeń dowiedzą się Państwo z Pytań i odpowiedzi:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi---program-aktywny-rodzic

 

{"register":{"columns":[]}}