W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Antek Rozpylacz, symbol młodzieży powstańczej

08.08.2019

8 sierpnia, przypada 75. rocznica śmierci Antoniego Godlewskiego, ps. Antek Rozpylacz, żołnierza walczącego w Powstaniu Warszawskim. Poległ on w ósmym dniu powstania, tuż przy obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

powstanie warszawskie

Mając zaledwie 21 lat był żołnierzem batalionu 1 kompanii szturmowej „Sokół”. Pseudonim „Rozpylacz” nadano mu, gdyż jako jeden z nielicznych dysponował pistoletem maszynowym STEN, którym się posługiwał. Siedziba dowództwa „Sokół” mieściła się w miejscu, gdzie dziś znajduje się siedziba Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W pierwszych dniach powstania, podczas przygotowywania ataku ze swoim batalionem, zginął trafiony serią strzałów. Wcześniej zajmował się między innymi likwidowaniem niemieckich strzelców wyborowych  tzw. „gołębiarzy”. 

Jego pogrzeb odbył się 9 sierpnia, wtedy to został pochowany na ul. Brackiej 5. Jednakże w pierwszą rocznicę powstania, 1 sierpnia 1945 r., po wniosku ojca, jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Obecnie przy ul. Brackiej 5 znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 ręką matki Antka mówiący: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”.

Antek po śmierci został uznany za bohatera i stał się symbolem bohaterstwa młodzieży powstańczej. Został odznaczony srebrnym Orderem Virtuti Militari.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}