W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Asystent osobisty, opieka wytchnieniowa. Ostatnia szansa na dołączenie do programów edycji 2022

24.11.2021

Już tylko do piątku 26 listopada br. trwa nabór wniosków dla organizacji pozarządowych w ramach przyszłorocznej edycji programów Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa. – Wspólnie możemy naprawdę poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Gorąco zachęcam do składania wniosków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Asystent osoby z niepełnosprawnością

Szeroko pojęte wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i całego rządu Zjednoczonej Prawicy. Najlepszym dowodem na to jest uruchomiony w 2018 r. Fundusz Solidarnościowy (wcześniej Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Z Funduszu finansowane są m.in. takie programy jak Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa.

Trwają właśnie nabory wniosków do przyszłorocznej edycji obu programów.

Codzienne wsparcie

Poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami, pomoc w codziennych czynnościach, ale też towarzyszenie podczas wizyty u lekarza, w urzędzie, a także w teatrze czy na meczu – to najważniejsze założenia programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami.

– Zależy nam na tym, by zapewnić osobom z niepełnosprawnościami, które są grupą najbardziej zagrożoną wykluczeniem społecznym, pełniejsze uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności, większą samodzielność, wsparcie, jakiego najbardziej potrzebują. Do piątku 26 listopada br. trwa nabór wniosków dla organizacji pozarządowych w ramach przyszłorocznej edycji programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami. Do wzięcia jest 100 mln zł. Wspólnie możemy naprawdę poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Gorąco zachęcam do składania wniosków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach programu planowane jest wprowadzenie usługi asystenta osobistego dla co najmniej 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Kto może złożyć ofertę?

O dofinansowanie w ramach programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami edycja 2022 mogą ubiegać się organizacje pozarządowe posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz prowadzące działalność na rzecz tych osób przez okres co najmniej 3 lat przed dniem złożenia oferty.

Więcej na ten temat:

https://www.gov.pl/web/rodzina/asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnosciami-rusza-otwarty-konkurs-ofert-do-edycji-2022

Szansa na oddech

Opieka nad osobą z niepełnosprawnościami, niesamodzielną, to ogromne wyzwanie i spore obciążenie. Codzienne poświęcenie, podporządkowanie całego życia takiej opiece nie jest łatwe.

– Wsparcie opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami jest absolutnie konieczne. Wiemy, jak ciężką pracę wykonują na co dzień. Z myślą o nich uruchomiliśmy program Opieka wytchnieniowa, który jest dla nich szansą na oddech, na znalezienie czasu dla siebie, gdy ich podopieczny jest pod dobrą opieką – wskazuje minister Marlena Maląg. – Przypominam, że do 26 listopada br. organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach przyszłorocznej edycji programu Opieka wytchnieniowa. Budżet to 60 mln zł – dodaje szefowa MRiPS.

W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób.

Więcej na ten temat:

https://www.gov.pl/web/rodzina/opieka-wytchnieniowa-rusza-otwarty-konkurs-ofert-do-przyszlorocznej-edycji-programu

{"register":{"columns":[]}}