W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne

28.04.2024

W dniu 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym roku jego obchody będą dotyczyły wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo w środowisku pracy.

Zmiany klimatu, do których należą ekstremalne warunki pogodowe (m.in. fale upałów, obfite opady, pożary, powodzie, susze i cyklony tropikalne – występujące z coraz większą częstotliwością i w coraz większym nasileniu) mają poważny wpływ na kondycję naszej planety, zdrowie ludzi i kształt świata pracy. Pracownicy są często jako pierwsi narażeni na klimatyczne zagrożenia, muszą je znosić przez dłuższy czas i z większą intensywnością niż ogół społeczeństwa.

Do negatywnych skutków zdrowotnych zmian klimatu należą: zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia i układu oddechowego, zwyrodnienie plamki żółtej, problemy ze zdrowiem psychicznym i wypadki przy pracy. Dodatkowo na skutek zmian klimatu firmy nieraz muszą się zmagać ze zniszczoną infrastrukturą.

W raporcie pt. „Wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jak nadążyć za zmieniającymi się zagrożeniami i ryzykiem w środowisku pracy”, opracowanym z okazji tegorocznych obchodów 28 kwietnia, Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) podaje sześć opisanych dalej głównych skutków zmian klimatycznych, wybranych ze względu na ich dotkliwość i skalę wpływu na pracowników.

  1. Zbyt wysoka temperatura

Według MOP na ekstremalnie wysoką temperaturę narażonych jest na świecie ok. 1,6 mld pracowników. Najbardziej zagrożone są osoby pracujące na zewnątrz, wykonujące czynności wymagające dużego wysiłku fizycznego.

  1. Promieniowanie ultrafioletowe

Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ pracownicy mogą być nieświadomi, że są narażeni na zbyt wysokie poziomy tego promieniowania. Według MOP w 2019 r. odnotowano ok. 19 tys. zgonów związanych z pracą tylko z powodu nieczerniakowego raka skóry

  1. Ekstremalne zjawiska pogodowe

Z danych MOP z 2021 r. wynika, że w latach 1970-2019 było ponad 2 mln zgonów spowodowanych zagrożeniami pogodowymi, klimatycznymi i wodnymi (nie tylko narażeniem zawodowym).

  1. Zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy

Według WHO ponad 1 mld osób jest narażonych na zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do nowotworu płuc, udaru, chorób układu oddechowego, układu krążenia
i podrażnienia oczu

  1. Choroby wektorowe

Populacje komarów, kleszczy, pcheł i innych stawonogów typowe dla krajów tropikalnych dokonują ekspansji na nowe regiony, przenosząc niespotykane wcześniej groźne choroby (tzw. choroby wektorowe). Negatywnie oddziaływują także na całe ekosystemy naturalne.

  1. Niebezpieczne substancje chemiczne

Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na rolnictwo, m.in. na rodzaje upraw
i występowanie szkodników, a to wymusza stosowanie coraz większej ilości niebezpiecznych pestycydów. Globalna platforma danych i analiz biznesowych statista.com podaje, że w latach 1990-2021 globalne zużycie pestycydów rolniczych na świecie wzrosło aż o 96%. Z kolei obfite opady powodują erozję gleby, pozbawiając ją niezbędnych składników odżywczych i przyczyniając się do stosowania większej ilości nawozów.

Międzynarodowa Organizacja Pracy podkreśla, że wobec tego globalnego zagrożenia wzrasta rola bhp, które staje się jednym z kluczowych obszarów polityki w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego, gospodarczego i społecznego.

Wszyscy musimy działać, aby chronić środowisko naturalne i zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

Więcej informacji: www.ciop.pl/28kwietnia

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}