W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny i Aktywny Senior

31.01.2017

Startuje druga odsłona kampanii informacyjnej „Bezpieczny i Aktywny senior“. By skuteczniej dotrzeć do odbiorców MRPiPS podpisało dziś porozumienie z ZUS i Pocztą Polską. Przygotowane w ramach kampanii materiały informacyjne znajdą się dzięki temu bliżej zainteresowanych.

Podpisanie porozumienia w ramach kampanii ministerstwa rodziny "Bezpieczny i aktywny senior". Wspólne zdjęcie minister rodziny Elżbiety Rafalskiej z uczestnikami wydarzenia: seniorami, prezes ZUS Gertrudą Uścińską, wiceminister rodziny Elżbietą Bojanowską.

To porozumienie jest ważne nie tylko dla resortu rodziny, ale dla wszystkich osób starszych – mówiła minister Elżbieta Rafalska. - Polityka senioralna rządu jest związana z działaniami, które poprawią jakość życia osób starszych.  Sprawią, że będą dłużej aktywne, poczują się bezpieczne, potrzebne, doceniane i szanowane. Do jej realizacji szukamy ważnych partnerów.

Celem realizowanej od grudnia 2016 r. kampanii jest uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. Organizatorzy stawiają sobie za cel podniesienie świadomości społecznej w tym obszarze.

- Podpisanie dzisiejszego porozumienia nie jest przypadkiem. ZUS zawsze był  sojusznikiem w zakresie polityki senioralnej. Cieszę się, że do tego grona dołączyła Poczta Polska. Pomoże w dotarciu do osób starszych mieszkających w niewielkich miejscowościach czy na wsiach. Tam dociera listonosz, osoba, ciesząca się dużym zaufaniem społecznym – podkreśliła minister Rafalska.

Drugim obszarem priorytetowym kampanii jest szeroko rozumiana aktywność – zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna. Prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia oraz wydłużenie się okresu samodzielności osób starszych.  Z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż wśród osób w wieku 60 lub więcej lat jedynie co czwarta osoba (24,6%) uczestniczy w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej.

- Rolą państwa jest przewidzieć sytuacje, w których osoby niesamodzielne będą potrzebowały wsparcia i muszą je otrzymać ze strony rządu czy samorządu. To usługi opiekuńcze, specjalistyczne, domy pobytu dziennego, ale także bezpieczeństwo w codziennej egzystencji – wyjaśniała minister.

Kampania społeczna „Bezpieczny i Aktywny Senior” w sposób kompleksowy porusza najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem i aktywnością osób starszych, regularnie dostarczając materiały edukacyjne i promocyjne o jak najszerszym spektrum odbioru. Pomagają one np. przy odpowiedzialnym wyborze domu opieki, informują o prawach konsumenta, mówią, gdzie szukać porady prawnej.

Podpisanie dzisiejszego porozumienia ułatwi trafienie z przekazem bezpośrednio do odbiorców. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 23:41 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 23:41 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}