Bezpieczny senior - nasz wspólny priorytet
20.10.2020
Dwa razy w tygodniu, podczas konferencji prasowych w ministerstwie rodziny, przedstawiane będą informacje ważne dla seniorów w okresie pandemii.
- „Seniorzy są fundamentem rodzin. Tak, jak należy dbać o fundamenty domu, tak dbajmy o naszych seniorów. Wszyscy przechodzimy dzisiaj test solidarności międzypokoleniowej” – mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W konferencji wziął także udział dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Spotkania w takiej formule poświęcone bezpieczeństwu osób starszych w okresie pandemii będą odbywać się w ministerstwie dwa razy w tygodniu, zawsze we wtorki i czwartki. Podczas tych spotkań przedstawiane będą m.in. wskazówki i informacje ważne dla osób starszych w kontekście ich zdrowia i bezpieczeństwa.
- „To ważne, by seniorzy czerpali informacje dotyczące ich bezpieczeństwa z dobrych źródeł” – powiedział dr Michał Sutkowski.
Minister zaapelowała po raz kolejny to seniorów, by jeżeli to możliwe, zostali w domach. – „Zadbamy o to, by w ramach solidarności międzypokoleniowej, dotarły do osób starszych najbardziej potrzebne produkty”– powiedziała minister Maląg. Przypomniała także, że jeżeli osoby starsze muszą już wyjść po sprawunki, to powinni korzystać z zakupów w komfortowych warunkach, w godzinach dla seniorów (poniedziałek-piątek 10-12).
Lekarz rodzinny zawsze pomoże
Podczas konferencji dr Michał Sutkowski przypomniał, że osoby z objawami choroby nie powinny wychodzić z domu, nawet do sąsiadów, czy na ulicę. - Po pierwsze możemy kogoś zarazić, ale także sami osłabieni swoim stanem zdrowia możemy zostać dodatkowo zainfekowani" – mówił dr Michał Sutkowki.
Lekarz przedstawił w dostępny sposób ścieżkę postępowania dla seniorów w przypadku stwierdzenia u siebie podejrzanych objawów mogących wskazywać na zarażenie koronawirusem. – Jeżeli zauważymy u siebie podwyższoną temperaturę, katar, kaszel, bóle mięśni, duszności, zadzwońmy do lekarza rodzinnego – mówił dr Michał Sutkowski. W przypadku zagrożenia życia, należy dzwonić pod telefony alarmowe ratownictwa medycznego.
To lekarz medyczny po rozmowie telefonicznej zadecyduje, czy wystarczy teleporada, czy potrzebna jest wizyta w przychodzi lub wizyta domowa. To lekarz rodzinny może zlecić test na obecność koronawirusa. – To ważne, by nie jechać na pobranie wymazu środkami komunikacji miejskiej. Jeżeli nie możemy udać się własnym samochodem, lekarz może zlecić wizytę z testem w domu seniora – mówi dr Michał Sutkowki. Seniorzy nie powinni się także obawiać, że nie dostaną informacji o wyniku testu. Lekarz rodzinny sam sprawdzi w aplikacji wyniki i poinformuje o tym seniora. To lekarz rodzinny także podejmuje decyzję, czy należy skierować osobę starszą do szpitala, czy wystarczy izolacja w domu.