W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezrobocie poniżej 7%

05.10.2017

6,9% - tyle we wrześniu br. wyniosła stopa bezrobocia. To o 1,4 pkt. proc. mniej niż przed rokiem i o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6,9%. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,1 pkt. proc. O taki sam wskaźnik spadła stopa bezrobocia w analogicznym okresie rok temu – we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,3%, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,4%. Jak widać, stopa bezrobocia we wrześniu br. jest mniejsza aż o 1,4 pkt. proc. niż rok temu.

Spadek stopy bezrobocia  w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego odnotowano w 14  województwach. W 5 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim) wskaźnik bezrobocia spadł o 0,2 punktu. Tylko w 2 województwach (pomorskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

Najniższa stopa bezrobocia (4,1%) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9%) – w województwie warmińsko-mazurskim.

Kolejny spadek liczby bezrobotnych

W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7%) mniej. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.).

Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu br. został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5%), lubuskim (o 2,4%), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3%). Tylko w województwie pomorskim odnotowano  nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7%.

Co ważne, liczba bezrobotnych w końcu września br. w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła się aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6%.

Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu br. to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.

Więcej miejsc pracy niż przed rokiem

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu br. wyniosła 154,1 tys. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 tys. (0,2%). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku należy mówić o wzroście na poziomie 10,8% (15 tys. ofert więcej).

Spadek liczby wolnych miejsc pracy we wrześniu br. miał miejsce w 10 województwach. Oscylował w przedziale od 0,1% (spadek o 11 ofert) w województwie dolnośląskim do 13,7 % (spadek o 1,0 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim.

Wzrost liczby ofert pracy odnotowano z kolei w 6 województwach. Najsilniejszy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (1,2 tys. ofert więcej, co oznacza wzrost o 15,8%) oraz w województwie opolskim (0,7 tys. ofert więcej, wzrost na poziomie 13,8%).

Pliki do pobrania

Materiały


Dane w podziale na województwa​_wrzesień 2017 .xlsx 0.02MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 13:55 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 13:55 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}