W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny

Usługi elektroniczne rynku pracy

 

Opis usług elektronicznych urzędów pracy do zamieszczenia na platformie ePUAP wraz z linkiem do strony www.praca.gov.pl

Usługi elektroniczne świadczone przez urzędy pracy

Usługi elektroniczne dedykowane dla osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w szczególności osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców, świadczone są przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy poprzez stronę www.praca.gov.pl.

Jedną z usług stanowi obsługa wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy, która realizowana jest w dwóch trybach:

  • Uproszczonym, adresowanym do wszystkich osób mających dostęp do Internetu
    i polegającym na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy w postaci elektronicznej, przesłaniu go do właściwego powiatowego urzędu pracy oraz umówieniu się na wizytę w urzędzie w celu dostarczenia wymaganych dokumentów oraz osobistego potwierdzenia poprawności przekazanych danych.
  • W pełni elektronicznym dedykowanym dla osób, które posiadają bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub mogą opatrzyć wniosek podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy w postaci elektronicznej, załączeniu do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzeniu wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłaniu wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wnioskodawca ma możliwość określenia również formy, w jakiej chciałby otrzymać decyzję urzędu – w postaci elektronicznej lub tradycyjnej.

Przez stronę www.praca.gov.pl można ponadto złożyć w postaci elektronicznej pismo do urzędu oraz wnioski elektroniczne dotyczące usług i instrumentów rynku pracy.

Podstawa prawna

Sprawy wnoszone do urzędów pracy w sposób elektroniczny obsługiwane są zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. 2018 poz. 1265 z późn. zm) oraz w przepisach wykonawczych wydanych do tej ustawy, w szczególności z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. poz. 1299), Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy ( Dz.U. 2014 poz. 667).

W sprawach nieuregulowanych ww. aktach prawnych stosuje się ogólne przepisy zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego.

Wymagane dokumenty

Usługi elektroniczne urzędów pracy wymagają od wnioskodawców wcześniejszego założenia konta na stronie www.praca.gov.pl, natomiast w przypadku złożenia wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy konto jest tworzone w sposób automatyczny (o ile nie istnieje już dla podanych danych identyfikacyjnych) po zakończeniu procesu wypełniania wniosku przez użytkownika.

Rejestracja konta polega na wypełnieniu formularza elektronicznego. Zaufanie konta polega na zweryfikowaniu tożsamości użytkownika poprzez wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem podczas jednorazowej wizyty w urzędzie pracy albo elektronicznie przy użyciu ważnego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Każdorazowe logowanie do konta w celu skorzystania ze spersonalizowanych usług elektronicznych wymaga użycia loginu i hasła danego użytkownika (login użytkownik otrzymuje podczas rejestracji, a następnie sam ustala hasło), albo certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Wniesienie sprawy do urzędu wymaga opatrzenia wniosku w postaci elektronicznej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

 

 

 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
31.10.2018 13:45 Małgorzata Podrażka
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Marek Kulawczyk, dyrektor DI/Małgorzata Podrażka
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 6.0 15.09.2020 08:02 Małgorzata Podrażka
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 5.0 15.09.2020 07:48 Małgorzata Podrażka
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 4.0 01.09.2020 15:08 Małgorzata Podrażka
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 3.0 06.03.2020 10:24 Biuro Promocji
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 2.0 06.03.2020 09:15 Biuro Promocji
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 1.1 22.11.2018 15:59 Biuro Promocji
Usługi elektroniczne rynku pracy, obszaru zabezpieczenia społecznego i rodziny 1.0 31.10.2018 13:45 Małgorzata Podrażka

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}