Centra Usług Społecznych - nowy wymiar polityki społecznej
03.02.2022
Centra Usług Społecznych - nowy wymiar polityki społecznej w Polsce, który ma ułatwić gminom świadczenie różnego rodzaju usług społecznych dostosowanych do potrzeb lokalnej społeczności.
Aby zapewnić społecznościom lokalnym dostęp do zintegrowanych usług społecznych, 31 grudnia 2019 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs pn. „Wsparcie tworzenia centrów usług społecznych i rozwój dostarczanych przez nie usług”.
Ramy prawne umożliwiające utworzenie centrów usług społecznych stworzyła zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Czym są CUS-y?
Centra usług społecznych - to nowe jednostki organizacyjne gmin i instytucje lokalnej polityki społecznej. Są to miejsca, w których są dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób niepełnosprawnych.
Usługi są świadczone przez różnych wykonawców, wśród których są zarówno jednostki samorządowe, jak i lokalni przedsiębiorcy, podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe.
Centra usług społecznych:
- zapewniają możliwość uzyskania różnych usług społecznych w jednym miejscu – bez potrzeby chodzenia do urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej czy innej jednostki
- zapewniają dopasowanie oferty usług społecznych do realnych potrzeb społeczności lokalnych i dostarczenie ich w sposób skoordynowany
- przyczyniają się do skutecznego i efektywnego dostarczania usług społecznych mieszkańcom gmin w takiej skali i formie, w jakiej tego potrzebują
Usługi społeczne oferowane przez centra usług społecznych są kierowane zarówno do ogółu mieszkańców gminy jak i do grup społecznych o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych.
Finansowanie
Na realizację wsparcia przeznaczyliśmy 130 mln zł pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. W ramach konkursu przewidujemy utworzenie 41 centrów usług społecznych, na łączną kwotę dofinansowania około 118 mln zł.