Debata o skutkach programu Rodzina 500 plus
20.10.2016
Minister Elżbieta Rafalska otworzyła debatę „Wpływ programu Rodzina 500 plus na sytuację społeczno-gospodarczą Polski”, która odbyła się 20 października w MRPiPS.
- Za nami pierwsze półrocze działania programu – powiedziała minister Rafalska – zatem czas na pierwsze podsumowania. Z pewnością rządowy program, przełomowy w polityce społecznej, poprawił jakość życia kilku milionów polskich rodzin.
Według danych na 3 października z programu skorzystało 3 mln 780 tys. dzieci. Przekazano na ten cel z budżetu, nie licząc kosztów obsługi, 11,3 mld zł. Pierwszych dzieci, czyli takich, które obowiązuje kryterium dochodowe, było w tym 1 mln 590 tys. Drugich i kolejnych dzieci było 2 mln 190 tys.
Gminy wiejskie otrzymały 4 mld 60 mln zł. W województwach na tzw. ścianie wschodniej programem objęto 60 proc dzieci.
- Głównymi beneficjentami programu są rodziny z dwojgiem i więcej dzieci, rodziny wiejskie i ubogie. Program wyraźnie wpływa na obniżenie poziomu ubóstwa i nierówności dochodowych – podsumowała minister Rafalska. – Równocześnie, według danych z urzędów zatrudnienia, nie jest uchwytny żaden negatywny wpływ programu na sytuacje na rynku pracy.
W debacie wzięli udział wiceminister Bartosz Marczuk, posłanka Józefa Hrynkiewicz, mówiąca o perspektywie demograficznej, prezes GUS Grażyna Marciniak, omawiająca problem ubóstwa wśród dzieci i dyrektor CBOS prof. Mirosława Grabowska, prezentująca wyniki badań Ośrodka.
Wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus” mówił o wpływie programu na sytuację rodzin wielodzietnych, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz opowiadał o programie z perspektywy samorządowej, a prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz naświetlił program z perspektywy e-administracji.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 10:41 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 10:41 Biuro Promocji