W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Do koalicji na rzecz rodzin chcemy dołączyć pracodawców

19.07.2021

Minister Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu z Samorządowcami z województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z konsultacjami projektu Strategia Demograficzna 2040. – Polityka prorodzinna to nie tylko słowa, ale konkretne działania, realizowane już od pięciu lat – mówiła podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy.

Zdjęcie grupowe. Na pierwszym planie stoi przy mikrofonie ubrana w czerwony kostium minister Maląg. Z tyłu stoja trzej mężczyźni i jedna kobieta. Za ich plecami napis Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Minister Maląg podkreśliła, że wbrew pojawiającym się opiniom program Rodzina 500+ działa. Przez pierwsze w historii tak powszechne wsparcie rodzin podnieśliśmy godność rodzin i poprawili ich sytuację finansowąmówiła minister.Wiele dzieci dzięki niemu po raz pierwszy wyjechało na wakacje.

Łączenie pracy z życiem rodzinnym

Jak pokazują badania zdecydowana większość Polaków chce mieć dzieci, a niemal połowa z nich co najmniej dwoje. Konsultowana obecnie Strategia Demograficzna 2040 odpowiada na pytania, jak zlikwidować bariery, które ich przed tym powstrzymują.

Potrzebujemy stabilnej polityki mieszkaniowej, zatrudnieniowej, podatkowej i zdrowotnej wyliczała minister Maląg, dodając, że związane z tym propozycje zostały zawarte w Strategii oraz w Polskim Ładzie. Do ich realizacji potrzebna jest szeroka koalicja samorządów, organizacji pozarządowych i pracodawców. Wielu z  nich już stwarza pracownikom dobre warunki, pozwalające na łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnympodkreśliła minister Maląg.

Obecni i potencjalni rodzice potrzebują stabilnego, to znaczy gwarantowanego umową o pracę zatrudnienia, możliwości korzystania z elastycznego czasu pracy czy pracy na część etatu, według własnych potrzeb. – Będziemy na te tematy rozmawiać z pracodawcami zapowiedziała minister.

Opieka nad małymi dziećmi

Równie ważne jest zapewnienie opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki Programowi „Maluch+” mamy obecnie 6,9 tys. placówek w całej Polsce z miejscami dla ponad 200 tys. dzieci i budżetem rocznym w wysokości 450 mln zł. W województwie kujawsko-pomorskim takich placówek jest dzisiaj 281, a miejsc opieki – 9,1 tys. Wkrótce tych miejsc będzie jeszcze więcej, wzrosną także nakłady na wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu dajemy rodzicom wybór mówiła minister Marlena Maląg. Jeśli zechcą, będą mogli dzięki tym dodatkowym środkom finansowym w pierwszych latach poświęcić się wychowywaniu dzieci.

Minister wspomniała też o polityce mieszkaniowej – gwarantowanym wkładzie własnym z możliwością umorzenia w przypadku narodzin kolejnych dzieci. To rozwiązanie prodemograficzne, stymulujące dzietność podkreśliła. Podobnym jest Bon Mieszkaniowy.

Godna jesień życia

Minister przypominała też o polityce senioralnej. To jest nasze zobowiązanie, które wynika z solidarności międzypokoleniowej. Pragniemy osobom starszym zagwarantować godną, stabilną, zdrową i bezpieczną jesień życia.

Minister Marlena Maląg odwiedziła Klub Senior+ w Rzeczycy, gm. Grębocice, gdzie rozmawiała z uczestnikami zajęć i oglądała ich prace plastyczne. W woj. Kujawsko-Pomorskim działa 51 placówek „Senior+” z 1 212 miejscami. W tym roku ma tu powstać 14 nowych Domów i Klubów z 333 miejscami.

{"register":{"columns":[]}}