Dobrostan pracowników na pierwszym miejscu. W MRPIPS podpisano ważne porozumienie
17.01.2025
Bezpieczeństwo psychologiczne pełni ważną rolę w kulturze organizacyjnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników Ministerstwa Pracy Dyrektor Generalny Liwiusz Laska podpisał Politykę rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy.
Środowisko bezpieczne psychologicznie zapewnia nam poczucie zaufania i akceptacji, pozwala na podejmowanie ryzyka, otwartość na dzielnie się swoimi poglądami i uczuciami, a także stymuluje proaktywne zachowania, zwiększając nasze zaangażowanie, motywację i efektywność. W miejscu pracy to szczególnie istotne.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Dyrektor Generalny Liwiusz Laska podpisał w piątek ważny dokument: Politykę rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy.
Dlaczego?
Polityka ma na celu dbałość o środowisko pracy wolne od przemocy i szanujące godność człowieka. Skupia się nie tylko na zasadach zgłaszania incydentów, ale także na działaniach prewencyjnych o walorze edukacyjnym.
Dla mnie jest bardzo ważne, że jesteśmy w awangardzie nowych rozwiązań. Jeśli mają wykuwać się nowe, to właśnie u nas.
– podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ważne porozumienie
Tego samego dnia, 17 stycznia 2025 r., w siedzibie resortu pracy podpisano porozumienie w sprawie powołania Wspólnej Komisji Wyjaśniającej, której celem będzie rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących m.in. rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, a także ochrona dóbr osobistych w miejscu pracy.
Partnerami porozumienia są:
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reprezentowane przez Liwiusza Laskę, Dyrektora Generalnego,
- Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytuty Badawczy reprezentowany przez Agnieszkę Szczygielską, Dyrektorkę Instytutu,
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentowany przez Małgorzatę Lorek, Prezes Zarządu Funduszu,
- Ochotnicze Hufce Pracy reprezentowane przez Jerzego Budzyna Komendanta Głównego.
Skąd taki wybór?
– Dyrektor Generalny CIOP dba o standardy pracy, realizuje niesamowite projekty np. w zakresie zdrowia psychicznego. PFRON ma wrażliwość dotyczącą osób z niepełnosprawnościami. OHP jest prekursorem nowych rozwiązań – wskazał Liwiusz Laska, Dyrektor Generalny MRPiPS.