Dobry start wyrównuje status dzieci
30.08.2018
Wyprawka szkolna przyznawana w ramach programu Dobry start wyrównuje status dzieci; edukacja to najważniejsza inwestycja w przyszłość Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej realizację programu Dobry Start.
Premier podkreślił, że Dobry Start jest programem równościowym, nie dyskryminującym nikogo. Objęte są nim wszystkie dzieci. Wyprawka nie powinna dzielić w szkole dzieci na lepsze i gorsze - mówił. Jak podkreślił, edukacja dzieci i młodzieży to najważniejsza inwestycja w przyszłość Polski.
- "To inwestycja, dzięki której Polska będzie się lepiej i szybciej rozwijać. Nasze wspaniałe talenty ukryte w różnych zaułkach ulic miast, w miasteczkach, w polskich wsiach muszą być wydobyte" - powiedział premier Morawiecki.
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała, że w ramach programu "Dobry start" 40 proc. rodzin otrzymało już świadczenie. Według danych z 24 sierpnia, z 3,4 mln rodzin uprawnionych do świadczenia "Dobry start" już 2,5 mln złożyło wnioski.
"Możemy powiedzieć, że 40 proc. już otrzymało wypłaty. Poszło na to 540 mln zł. Całość programu to jest 1,44 mld zł" - powiedziała minister Rafalska.
Poinformowała również, że w niektórych województwach wypłaty przekroczyły 50 proc.: w woj. świętokrzyskie wypłacono już 56 proc. świadczeń, a w warmińsko-mazurskim i podlaskim świadczenia otrzymało już po ponad 50 proc. uprawnionych. Wymieniła także województwa, w których wypłaty są znacznie mniejsze. Są to: lubelskie, zachodniopomorskie i łódzkie. "Tam są wypłaty na poziomie 20 proc." - dodała.
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej oceniła w czwartek, że "Dobry start" działa. Jest nie tylko odciążeniem finansowym dla rodziców, ale również wielką ulgą od zmartwień dla grona pedagogicznego, dla którego ważna jest dbałość o równe szanse podopiecznych. Przypomniała także o innych programach pomocy edukacyjnej dla uczniów m.in. bezpłatnych podręcznikach w szkołach podstawowych czy wyprawce dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.
"Chcę przypomnieć, że wyprawka jest kolejnym programem w systemie edukacji. Są darmowe podręczniki w szkołach podstawowych i przekształcanych gimnazjach. Utrzymaliśmy i będziemy przy tym trwać wyprawkę dla dzieci ze specjalnymi potrzebami" – mówiła minister eduakcji narodowej. Akcentowała, że obraz polskiej szkoły się zmienia - wprowadzany jest szerokopasmowy internet i multimedialne tablice, zapewniono wsparcie finansowe m.in. na kształcenie nauczycieli.
****
Wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu "Dobry start" można składać on-line od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia jest to także możliwe drogą tradycyjną - w urzędzie lub pocztą.
300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w szkole).
Świadczenie z programu "Dobry start" można łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu "500 plus". Nie przysługuje jednak "z urzędu" - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada.
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.10.2018 20:38 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 24.10.2018 20:38 Biuro Promocji