Dostępność przede wszystkim. Ministerstwo o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami
23.01.2019
Do końca stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi roczny plan wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Resortowi zależy na dostosowaniu mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzeniu dedykowanych usług, czy zapewnieniu opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.
Ustawa o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. W ministerstwie rodziny trwają obecnie prace nad rocznym planem działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na rok 2019.
- Plan zostanie opublikowany do końca stycznia. Kładziemy w nim nacisk na kilka aspektów – powiedział w środę Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Mieszkania bez barier
Ministerstwu zależy na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały dostęp do mieszkań, dostosowanych do ich potrzeb. Resort opracował program tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Program ma zapewnić nie tylko mieszkanie, ale również dostęp do usług opiekuńczych i specjalistycznych.
- Chcemy również likwidować bariery architektoniczne w budynkach wielorodzinnych. Będziemy finansować m.in. zakładanie wind, tworzenie podjazdów. Chcemy, żeby budynki, które ciągle nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami były dostosowane do ich potrzeb – mówi Krzysztof Michałkiewicz. Wiceminister dodaje, że resort rodziny ma również opracowany program, w ramach którego finansowane będzie dostosowanie mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Więcej wsparcia
Nacisk ma zostać położony również na tworzenie usług. Chodzi m.in. o opiekunów i asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami. – Chcemy, żeby poprzez udzielane wsparcie osoby z niepełnosprawnościami miały szansę na niezależne życie – tłumaczy Krzysztof Michałkiewicz. – Bardzo zależy nam na wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych. Będziemy rozszerzać opiekę wytchnieniową – dodaje wiceminister.
Michałkiewicz mówił również o programach pilotowanych przez inne resorty. Ministerstwo Zdrowia planuje tworzyć nowe usługi i świadczenia związane z rehabilitacją (i zaopatrzeniem w wyroby medyczne) osób z niepełnosprawnościami. Z kolei resort środowiska chce dostosować parki narodowe do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Obecna na spotkaniu z dziennikarzami Marlena Maląg, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dodała, że działania Funduszu koncentrują się na aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. – To nasza misja, dążenie do tego, żeby jak najwięcej osób znalazło się na otwartym rynku pracy – mówiła Maląg.
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.01.2019 13:53 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 23.01.2019 13:53 Biuro Promocji