W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność w Polsce i w USA

02.06.2017

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz spotkał się 2 czerwca br. z Davidem Capozzim – dyrektorem zarządzającym amerykańską agencją federalną U.S. Access Board, której misją jest dbanie o zapewnienie dostępności dla osób niepełnosprawnych w obiektach federalnych.

W spotkaniu uczestniczyli również: Dorota Habich, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Programowych – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Mirosław Przewoźnik – Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele ambasady USA oraz eksperci.
 
US Access Board jest jedyną w Stanach niezależną agencją rządową, której misją jest dbanie o zapewnienie dostępności dla osób niepełnosprawnych w obiektach federalnych poprzez wyznaczanie standardów i wytycznych w tym zakresie. Agencja jest głównym źródłem informacji na temat planowania dostępności i stosowania zasad projektowania uniwersalnego. 
 
David Capozzi przedstawił działalność i funkcjonowanie agencji rządowej Access Board w Stanach Zjednoczonych, a także wyraził zainteresowanie, jak Polska realizuje wyzwania w zakresie dostępności.
 
Wiceminister Michałkiewicz przedstawił polskie rozwiązania prawne w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych wskazując na wprowadzenie m.in. ustawy wdrażającej dyrektywę UE o zakazie dyskryminacji osób niepełnosprawnych, która odnosi się do kwestii dostępności różnych obiektów (edukacyjnych, administracyjnych, kulturalnych, sportowych). Poinformował, iż za kilka dni zakończą się prace nad nową legitymacją dla osób niepełnosprawnych, która spełnia kryteria dostępności.
 
Wraz ze starzejącym się społeczeństwem obserwuje się ciekawe zjawisko – bariery w dostępności dotykają również osób starszych i niesamodzielnych, które często borykają się z tymi samymi trudnościami. Kwestia dostępności staje się przez to bliższa społeczeństwu, łatwiej jest te sprawy komunikować w społeczeństwie, bo każdy z nas kiedyś stanie przed tym problemem. Podczas dyskusji wiceminister Michałkiewicz zauważył iż istnieje ogromna wspólnota, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych również w wymiarze międzynarodowym. - Fakt możliwości realizacji współpracy międzynarodowej jest ważny – umożliwia wymianę doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami.
 
Strony wyraziły zgodę co do tego że świat staje się coraz bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a rządy państw powinny dawać dobry przykład w tym zakresie. 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 20:43 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 20:43 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}