Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu z kierownictwem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
09.09.2020
Zmierzenie się z wyzwaniem coraz szybszego starzenia się społeczeństwa, migracja zarobkowa w dobie pandemii koronowirusa, czym jest kapitał społeczny i dlaczego warto go budować – to niektóre tematy, jakie poruszono podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Udział w panelach dyskusyjnych wzięło kierownictwo resortu: wiceministrowie Stanisław Szwed, Alina Nowak i Barbara Socha.
Wiceminister Alina Nowak w trakcie rozmowy pod hasłem „Koronawirus a migracja zarobkowa” odniosła się do kwestii pogorszenia sytuacji na rynku pracy i zamknięcia granic z powodu koronawirusa, co spowodowało powrót migrantów zarobkowych do ich krajów. W ocenie wiceminister, COVIDー19 wywołał niepokój wśród pracowników i pracodawców. Jednak, jak podkreśliła, „rząd zadbał zarówno o bezpieczeństwo zdrowotne, jak i o ochronę miejsc pracy”.
- Otoczyliśmy troską wszystkich pracowników, zarówno polskich jak i cudzoziemskich. Dzięki Tarczy Antykryzysowej uratowaliśmy wiele miejsc pracy – mówiła wiceminister Nowak. - Recenzentem rządowych działań są dane gospodarcze. Dobre informacje z rynku pracy przyniósł Eurostat, mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia wśród krajów UE – dodała.
W kolejnym panelu „Ekonomia solidarna. Między duchowością a usługami społecznymi” wiceminister Nowak mówiła m.in. o społecznych podmiotach wyznaniowych w Polsce, a także o tym, w jaki sposób można połączyć działalność religijną z usługami społecznymi.
Z kolei wiceminister Stanisław Szwed wziął udział w panelu dyskusyjnym „Wyzwania polityki społecznej w opiece senioralnej”. W trakcie dyskusji zaznaczył, że w ostatnich latach znacząco poprawiła się sytuacja osób starszych w Polsce. - Program „Opieka 75 Plus” poprawił dostępności do usług opiekuńczych, w gminach do 60 tys. mieszkańców – powiedział wiceminister.
Wiceminister Barbara Socha w trakcie panelu „Budowanie kapitału społecznego kluczem sukcesu konkurencyjnej gospodarki” wyjaśniała, czym jest kapitał społeczny i dlaczego jest tak istotny do rozwoju gospodarczego.
W swoim wystąpieniu powiedziała, że jest wiele organizacji pozarządowych działających w obszarze rodziny, jednak ich słabością jest brak instytucjonalnego zaplecza i niepewność źródła finansowania. - Ważną rolą administracji jest by wspierać te organizacje – podkreśliła wiceminister.
W ocenie wiceminister Sochy, podstawowym środowiskiem, w którym uczymy się aktywności społecznej jest rodzina. Jednocześnie poinformowała, że w ramach strategii demograficznej szykowana jest biała księga dobrych praktyk dla samorządów.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu
Tegoroczne Forum odbywa się pod hasłem „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”. To ponad 2500 gości z Europy, Azji Centralnej i USA, którzy dyskutować będą o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, a także przedstawią konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.
W Forum – w panelach poświęconych m.in. polityce rodzinnej, senioralnej czy wyzwaniach dla rynku pracy w dobie pandemii – bierze również udział kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.