W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziewczyny na politechniki!

08.03.2017

Minister Elżbieta Rafalska patronuje akcji „Dziewczyny na politechniki!”, której celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach stricte technicznych – tych najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych.

Minister Elżbieta Rafalska 8 marca uczestniczyła w konferencji, poświęconej miejscu kobiet w edukacji technicznej, prezentacji raportu „Kobiety na politechnikach 2017” oraz przedstawieniu założeń projektu „IT for SHE”, który ma za zadanie pomóc studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane na Politechnice Warszawskiej.

- Kobiety dominują w handlu, finansach, edukacji czy służbie zdrowia – mówi minister Elżbieta Rafalska. – Zwykle jest to wynikiem zainteresowań czy pasji, ale czasem okazuje się wejściem w utarte stereotypy. Tymczasem kobiety sprawdzają się świetnie również w zawodach technicznych. Nie ma żadnych przeszkód, by na równi z mężczyznami zdobywały tytuł inżyniera, były architektkami, konstruktorkami czy informatyczkami.

Analiza wyników badania losów absolwentów szkół wyższych, którzy uzyskali dyplom w 2014 r. wskazuje, że statystycznie najlepszą sytuacją na rynku pracy charakteryzowali się absolwenci z obszaru nauk technicznych, dla których prawdopodobieństwo bezrobocia było na stosunkowo niskim poziomie przy jednoczesnym najwyższym wskaźniku względnego poziomu wynagrodzeń. W przypadku obszarów kształcenia chętnie wybieranych przez kobiety: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych czy sztuki - ryzyko bezrobocia jest wyższe, zaś względne wynagrodzenia niższe.

- Wspieranie wyborów edukacyjnych, które w przyszłości mają szanse zapewnić stabilne zatrudnienie oraz wynagrodzenie jest niezmiernie ważne z punktu widzenia działań realizowanych przez mój resort – twierdzi minister Rafalska.

Z drugiej strony, stabilne zatrudnienie i pewność dochodów z pracy są jednymi z ważniejszych czynników, które pozwalają młodym ludziom na założenie rodziny i podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci.

Akcja „Dziewczyny na politechniki!”, która uzyskała patronat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,   jest wspólnym projektem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.  Jej celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach stricte technicznych – tych najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych.

„Dziewczyny do ścisłych!”, to równoległy moduł akcji i poszerzenie jej zasięgu o obszar wydziałów ścisłych uczelni uniwersyteckich, gdzie również obserwujemy mniejszą liczbę studentek, niż studentów.

W jego ramach organizowane są na uczelniach technicznych i ścisłych wydziałach uniwersytetów specjalne spotkania, adresowane do dziewcząt. Odbywają się one na zasadzie tzw. „drzwi otwartych” – grupy zainteresowanych dziewcząt odwiedzają uczelnie, spotykają się tam z kobietami-inżynierami, studentkami kierunków technicznych, by w atrakcyjnej formule zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni. W tym roku „Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn” odbędzie się 30 marca.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 22:58 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 22:58 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}