W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziś rocznica Powstania Warszawskiego. Siedziba MRPiPS zapisana na kartach historii

01.08.2020

Dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obecna siedziba Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajduje się w szczególnym miejscu dla historii Powstania Warszawskiego.

76. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii miasta. Powstańcy batalionu walczyli w Śródmieściu, w obrębie ulic: Bracka, Nowogrodzka, Żurawia, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Książęca a także na placu Trzech Krzyży.

W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe. Dziś na budynku ministerstwa znajduje się tablica upamiętniająca. Napisano na niej:  „W dniach Powstania Warszawskiego w oficynie domu przy ul. Nowodworskiej 5 mieściło się dowództwo kwatery batalionu i kwatery batalionu szturmowego „Sokół” zgrupowania AK mjr Narcyza Łopianowskiego „Sarny” podobwodu płk Jana Szczurka – Cergowskiego „Sławbora”.

Tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w podwórku przy ul. Brackiej 5 został pochowany Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”. Zginął w pierwszych dniach powstania, mając zaledwie 21 lat,  podczas walk niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich. 1 sierpnia 1945 ciało Antoniego Godlewskiego zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na podwórku posesji do dziś znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej upamiętniło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego umieszczając na budynku resortu okolicznościowe ekspozycje graficzne. Jedna z nich przedstawia symbol Polski Walczącej, druga to kolaż zdjęć łączący obecną siedzibę MRPiPS i Ppor. Stanisława Sasinowskiego "Żbik" na barykadzie na ul. Brackiej.

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}