W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekonomia społeczna - kierunki rozwoju

30.10.2023

27 października 2023 r. tj. niemal rok od wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (obowiązującej od 30 października 2022 r.) odbyło się drugie posiedzenie Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej IV kadencji (na lata 2023-2026). Na spotkaniu podsumowane zostały dotychczasowe osiągnięcia w rozwijaniu ekonomii społecznej.

Wiceminister Anita Czerwińska i dyrektor Andżelika Wardęga z Departamentu Ekonomii Społecznej

Minister Anita Czerwińska - Pełnomocnik rządu do spraw ekonomii społecznej i sekretarz stanu w MRiPS, wskazała, że 12 miesięcy obowiązywania ustawy to czas, w którym blisko 800 podmiotów ekonomii społecznej uzyskało status przedsiębiorstwa społecznego. W tym okresie uruchomiono też programy resortowe tj. program Odporność oraz rozwój ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej  oraz program Przedsiębiorstwo Społeczne+, dzięki którym do sektora ekonomii społecznej trafi ponad 220 mln zł. Pani Minister zarysowała także główne wyzwania stojące przed ekonomią społeczną.

Posiedzenie Komitetu było także okazją do przywołania efektów prac toczących się na tym forum. Dorobek tej i poprzednich kadencji Komitetu podsumował Profesor Bohdan Skrzypczak, Przewodniczący Komitetu.

Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, w którego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, partnerów społecznych, świata nauki, Banku Gospodarstwa Krajowego i przede wszystkim reprezentanci ekonomii społecznej.

Komitet wspiera Ministra w koordynowaniu polityki na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Polsce. Jest to także ważne forum wymiany doświadczeń i przygotowywania rozwiązań, które pomagają w osiąganiu celów związanych z włączeniem społecznym, realizacją usług społecznych i rozwojem ekonomii społecznej.

Tego samego dnia odbyło się również trzecie posiedzenie Rady Zatrudnienia Socjalnego III kadencji (na lata 2022-2025). Minister Anita Czerwińska podsumowała najważniejsze przedsięwzięcia, których celem jest wspieranie centrów i klubów integracji społecznej w działaniach na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kluczowe znaczenie ma nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Zmienione przepisy obowiązują od lutego 2022 r. Dzięki nim reintegracja w podmiotach zatrudnienia socjalnego może być lepiej dopasowana do nowych wyzwań społecznych i potrzeb uczestników. Ci ostatni zyskali również na podwyższeniu świadczenia integracyjnego, wypłacanego za aktywne uczestnictwo w działaniach prowadzonych przez centra integracji społecznej.

W trakcie posiedzenia wyraźnie podkreślony został związek zatrudnienia socjalnego z ekonomią społeczną, widoczny m.in. w konstrukcji instrumentów wsparcia (np. programów resortowych) z których korzystać mogą zarówno podmioty zatrudnienia socjalnego, a także inne podmioty ekonomii społecznej.

Rada Zatrudnienia Socjalnego wspiera Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki na rzecz rozwoju zatrudnienia socjalnego. W skład tego organu opiniodawczo-doradczego wchodzą przedstawiciele podmiotów zatrudnienia socjalnego i innych podmiotów ekonomii społecznej oraz wojewodów.

{"register":{"columns":[]}}