„Emerytura +” w Sejmie. Pierwsze czytanie projektu ustawy
03.04.2019
W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Gospodarzem projektu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy zakładają wypłatę jednorazowych świadczeń dla wszystkich emerytów i rencistów. Seniorzy pieniądze – 1,1 tys. złotych brutto – mają dostać już w maju.
Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku jest elementem tzw. Nowej Piątki PiS, pakietu reform zapowiedzianego podczas lutowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
Nie tylko składamy obietnice, ale również je realizujemy. „Emerytura+” to dowód wdzięczności dla wszystkich emerytów i rencistów. To program, który ma poprawić jakość życia seniorów – mówił w środę w Sejmie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Polityka społeczna wobec osób starszych priorytetem rządu
Szczegóły zaproponowanych rozwiązań przedstawiła posłom minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister rodziny przypomniała, że stoimy przed wyzwaniami wynikającymi ze zmian w strukturze demograficznej ludności. Przybywa osób starszych. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 roku populacja osób powyżej 60 lat wzrośnie do 13,7 mln złotych i będzie stanowiła 40 proc. ogółu ludności. W końcu 2016 roku było to blisko 24 proc.
W związku z powyższym polityka społeczna wobec osób starszych stanowi jeden z priorytetów dla rządu Zjednoczonej Prawicy. Celem polityki społecznej wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi oraz zapewnienie bezpieczeństwa – mówiła minister Elżbieta Rafalska.
Dodała, że zaproponowane rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Potwierdzają to badania CBOS, który w marcu zapytał Polaków o ocenę tzw. Nowej Piątki PiS. Wszystkie zapowiadane rozwiązania spotykają się z przychylnymi reakcjami społecznymi. „Trzynastą emeryturę” popiera 84 proc. ogółu badanych. To najlepszy wynik spośród wszystkich propozycji tzw. Nowej Piątki PiS.
To też rozwiązania, które wpisują się w długofalową politykę wsparcia osób starszych.
Przykładamy do tego dużą wagę. Przywróciliśmy wiek emerytalny dając Polakom wybór. Z każdą kolejną waloryzacją świadczeń emerytalnych i rentowych staramy się poprawić jakość życia seniorów. Podnieśliśmy najniższe świadczenia do poziomu 1,1 tys. złotych. W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą – wyliczała minister Elżbieta Rafalska.
„Emerytura +” jest kolejnym elementem wsparcia seniorów.
„Emerytura +” – szczegóły projektu
Według projektu wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 1,1 tys. złotych brutto emeryci i renciści otrzymają w maju, z wyjątkami przewidzianymi do wypłaty w czerwcu (zasiłki i świadczenia przedemerytalne) i lipcu (świadczenia wypłacane kwartalnie z KRUS)
- Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. „Emeryturę +” otrzymają też osoby pobierające świadczenia z tytułu programu „Mama 4+”.
- Typowa kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego wyniesie 888,25 złotych netto. „Emeryturę+” otrzymają wszyscy emeryci i renciści, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.
- W sumie „Emeryturę+” otrzyma 9,8 mln osób. Na świadczenia rząd przeznaczy 10,8 mld złotych.
- „Emerytura +” będzie wolna od potrąceń i egzekucji.
- Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulga rehabilitacyjna) wymienione w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o świadczeniach rodzinnych, ustawie o pomocy społecznej, ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
- „Emerytura +” także nie będzie miała wpływu na uprawnienia do renty socjalnej.
- „Emerytura +” nie będzie też podstawą do ustalenia odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej. Nie zostaną z niej potrącone środki w wysokości 70 proc. dochodu osoby korzystającej z usług tych domów.
„Emerytura+” ma stanowić finansowe wsparcie dla seniorów, w szczególności dla grupy osób pobierających niskie świadczenia.
- Osoby starsze zazwyczaj tworzą małe – jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe, co oznacza że ponoszą relatywnie większe koszty np. zakupu żywności i utrzymania mieszkania w porównaniu z gospodarstwami domowymi osób pracujących. Dodatkowo starość oznacza pogarszający się stan zdrowia, a tym samym wyższe wydatki na w tym zakresie. Emeryci i renciści przeznaczają na ten cel średnio około 8-9 proc. wszystkich wydatków w skali miesiąca, podczas gdy ogółem Polacy wydają około 5,5 proc. na ten cel – mówiła w Sejmie minister rodziny Elżbieta Rafalska.
Proponuje się, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.04.2019 11:59 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.04.2019 11:59 Biuro Promocji