Europarlamentarzyści w Ministerstwie Rodziny
12.05.2022
Minister Marlena Maląg wraz z Kierownictwem ministerstwa spotkała się z delegacją Parlamentu Europejskiego. Rozmawiano na temat sytuacji związanej z wojną w Ukrainie, w tym dostępu osób przybywających do Polski do systemu świadczeń społecznych i rynku pracy.
W Ministerstwie Rodziny gościła delegacja Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, po przewodnictwem Dragosa Pîslaru. W jej składzie znaleźli się obecni europosłowie – była minister pracy Elżbieta Rafalska i były Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.
Praca także w mniejszych miejscowościach
Minister Marlena Maląg przedstawiła sytuację w Polsce po 24 lutego – od otwarcia granic dla Ukraińców uciekających przed wojną, aż po ostatnie rozwiązania ułatwiające im znalezienie pracy.
– Obecnie zatrudnionych jest już 130 tys. z nich – mówiła minister. – Teraz staramy się zachęcać przyjeżdżających lub poszukujących pracy do osiedlania się także w mniejszych miejscowościach, gdyż tam także – nie tylko w dużych miastach – są miejsca pracy.
Wiceminister Barbara Socha zreferowała system pomocy ukraińskim dzieciom. Zwróciła uwagę na specjalne rozwiązania legislacyjne, pozwalające sprawować prawną opiekę w Polsce osobom, z którymi przybyły, np. wychowawcom z domów dziecka.
I pracodawcy i związki zawodowe
Wiceminister Anna Schmidt, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przywołała powstający obecnie Krajowy Program na rzecz Równego Traktowania, jako dokument mogący wychodzić naprzeciw wyzwaniom, które mogą pojawić się w związku z napływem uchodźców.
Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę na rolę powołanego niedawno zespołu rządowo-samorządowego w udzielaniu pomocy Ukraińcom. Mówił także o odbywanych regularnie spotkaniach i rozmowach z pracodawcami, przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pozarządowych, które włączają się w te działania.
Pilnie potrzebne wsparcie Unii
Wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opisał system opiekowania się przekraczającymi granicę osobami z niepełnosprawnościami. Mówił m.in. o rządowym programie finansującym potrzebną rehabilitację i zakup niezbędnego sprzętu. Zaapelował też o adekwatne do sytuacji, konkretne wsparcie finansowe Unii Europejskiej.
Przewodniczący delegacji Dragos Pîslaru wyraził uznanie i podziw wobec dotychczasowych polskich działań. Stwierdził, że celem wizyty delegacji jest zebranie informacji o wyzwaniach, potrzebach i działaniach prowadzonych w Polsce , także w kontekście apelu o możliwości udzielenia wsparcia Polski przez Unię Europejską.