W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Filar Praw Socjalnych przyjęty

17.11.2017

Szczyt Unii Europejskiej w Goeteborgu upłynął pod znakiem proklamacji Europejskiego Filara Praw Socjalnych. – „To ważny dokument, który próbuje pokazać społeczną twarz Europy” – stwierdziła minister Elżbieta Rafalska.

Europejski Filar Praw Socjalnych przyjęty

Europejski Filar Praw Socjalnych stanowi ramy, które będą obowiązywały w polityce społecznej Unii Europejskiej.

Dokument pozwala na politykę krajową

- „Ten dokument jest cenny z tego względu, że pozwala na zastosowanie różnorodności polityk społecznych poszczególnych krajów członkowskich i to akurat nam też odpowiada” – powiedziała podczas konferencji prasowej w Geoteborgu minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że dokument odnosi się do kształcenia zawodowego i ustawicznego, uczciwego wynagrodzenia, w tym odwołania do wynagrodzenia minimalnego, a także do kwestii związanych z polityką społeczną i integracją.

„My tę politykę już prowadziliśmy”

- "Możemy z dumą powiedzieć, że – niezależnie od tego dzisiaj podpisanego dokumentu – my tę aktywną politykę w zakresie wzrostu wynagrodzenia, w zakresie polityki socjalnej już prowadziliśmy i wiele tych zasad, które są zawarte w dzisiejszym dokumencie sprawnie realizujemy, ale oczywiście szereg problemów społecznych ciągle pozostaje do rozwiązania" – dodała minister Elżbieta Rafalska.

Czym jest Europejski Filar Praw Socjalnych?

Europejski Filar Praw Socjalnych to zbiór 20 podstawowych zasad, które zostały uporządkowane według trzech kategorii: „równe szanse i dostęp do zatrudnienia”, „uczciwe warunki pracy” oraz „ochrona socjalna i integracja społeczna”. Zasady te nie są wiążące, ale mają być wytyczną dla państw członkowskich w kwestii standardów społecznych.

Dokument został podpisany w piątek w Geoteborgu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szefa Komisji Europejskiej oraz premiera Estonii, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W ceremonii uczestniczyli szefowie państw i rządów krajów członkowskich, w tym premier Beata Szydło.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 12:28 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 12:28 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}