W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eurostat: Bezrobocie w Polsce w sierpniu bez zmian

30.09.2022

Tak jak w miesiącu poprzednim, stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,6 proc. – informuje Eurostat. Tym samym Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Pierwsze ponownie są Czechy z wynikiem 2,4 proc., a podium zamyka Malta (2,9) – wyprzedzając Niemcy.

Eurostat: Bezrobocie w Polsce w sierpniu bez zmian

Według stosowanej przez Eurostat metodologii sytuacja na rynku pracy w Polsce w sierpniu br. była dobra, a stopa bezrobocia – podobnie jak w miesiącu poprzednim – wyniosła 2,6 proc.

To wynik lepszy niż przed rokiem – w sierpniu 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,2 proc.

– To dobra wiadomość, mamy jednak na uwadze, że w miesiącach letnich co roku obserwujemy spadek bezrobocia ze względu na prace sezonowe. Liczymy się więc z niewielkimi wzrostami w kolejnych miesiącach – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Średnia wśród krajów Unii Europejskiej w sierpniu br. wyniosła 6 proc. (bez zmian w porównaniu z lipcem br.). Na tym samym poziomie co przed miesiącem było także bezrobocie w krajach strefy euro – 6,6 proc.

Zmiana na unijnym podium

Tak jak w poprzednich miesiącach najniższym bezrobociem w UE cieszą się Czechy z wynikiem 2,4 proc. Drugie miejsce zajmuje Polska. W sierpniu br. nastąpiła jednak zmiana na trzeciej pozycji – Malta wyprzedziła Niemcy z bezrobociem na poziomie 2,9 proc. W Niemczech to 3 proc.

Bezrobocie w Polsce niższe niż się spodziewano

Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,8 proc.

To jeszcze lepszy wynik niż wskazywały wstępne szacunki. Takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad – wskazuje minister Marlena Maląg.

Ostatecznie poziom bezrobocia był o 0,1 pkt proc. niższy niż przewidywały wstępne szacunki MRiPS.

{"register":{"columns":[]}}