W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Godna praca w dobie AI. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Brukseli

03.02.2025

W jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję, aby przyczynić się do godnej pracy i sprawiedliwego społeczeństwa w Unii Europejskiej i poza nią? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji organizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, która odbyła się w poniedziałek w Brukseli. W jednym z paneli uczestniczyła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Godna praca w dobie AI. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Brukseli

Poniedziałkowa konferencja organizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny odbyła się pod hasłem „Social Justice in the Digital Era: AI's Impact on work and society”, czyli „Sprawiedliwość społeczna w erze cyfrowej: wpływ sztucznej inteligencji na pracę i społeczeństwo”.

Godna praca, sprawiedliwe społeczeństwo

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zabrała głos podczas panelu poświęconego możliwościom wykorzystania sztucznej inteligencji na rzecz tworzenia dobrej pracy i sprawiedliwego społeczeństwa w Unii Europejskiej i poza nią.

Kwestie związane z rokowaniami zbiorowymi, dialogiem społecznym, wzmacnianiem samoorganizacji pracowników oraz rolą tradycyjnych związków zawodowych są absolutnie kluczowe. Mogą sprawić, że wszystkie potencjalne ryzyka związane np. z redukcją zatrudnienia, nadmierną kontrolą nad prywatnością i życiem pracowników, dopuszczeniem algorytmów do oceny pracowników mogą zostać, jeśli nie zupełnie wyeliminowane, to przynajmniej zredukowane

- mówiła w Brukseli ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jak zaznaczyła, należy także promować transparentność i wyjaśniać działanie algorytmów. Aby zbudować zaufanie do systemów opartych na SI, ważne jest, aby zrozumieć, jak one działają i jakie decyzje podejmują. Dotyczy to również, a może nawet najbardziej, procesów pracy.

Potrzebujemy międzynarodowej współpracy

W ocenie szefowej MRPiPS konieczne jest inwestowanie w badania nad etycznymi aspektami sztucznej inteligencji oraz opracowanie ram prawnych i etycznych regulujących jej rozwój i wykorzystanie.

Zdaniem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk praca nad sztuczną inteligencją w procesach życia społecznego – w tym pracy – wymagają współpracy na szczeblu międzynarodowym w duchu wzajemnie podzielanej odpowiedzialności, aby ta mogła przyczyniać się do rozwiazywania problemów społecznych, a nie generowała nowych, jeszcze poważniejszych – choćby w kondycji psychicznej jej użytkowników.

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE

Przyszłość pracy z gospodarce cyfrowej, Europa równości, spójności i integracji oraz Europa odpowiadająca na wyzwania srebrnej transformacji to priorytety polskiej prezydencji w ramach Unii Europejskiej. W wysokim stopniu wpisują się one w cele i priorytety Globalnej Koalicji, w szczególności: rozwiązanie problemu nierówności, dyskryminacji i wykluczenia oraz rozszerzanie dostępu i możliwości produktywnego i swobodnie wybranego zatrudnienia, a także wspieranie zrównoważonych przedsiębiorstw.

{"register":{"columns":[]}}