Informacja o programie Rodzina 500 plus w Sejmie
12.05.2016
Minister Elżbieta Rafalska przedstawiła 12 maja w Sejmie RP bieżącą informację w sprawie realizacji programu "Rodzina 500 plus".
- Realizacji programu „Rodzina 500 plus” przyświecają trzy podstawowe cele: pronatalistyczny, inwestowanie w kapitał ludzki i redukcja ubóstwa wśród najmłodszych – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, przedstawiając 12 maja w Sejmie RP bieżącą informację w sprawie realizacji programu "Rodzina 500 plus".
Przewiduje się, że program wiązać się będzie ze wzrostem liczby urodzeń o 278 tys. w ciągu 10 lat. Wskaźnik dzietności w perspektywie 11 lat powinien wzrosnąć z obecnego 1,29 do poziomu 1,6. Cel drugi łączy się z ideą budowania konkurencyjnego, wyposażonego w wiedzę i umiejętności społeczeństwa. Ubóstwo może spaść o ok. 3 punkty procentowe, a zagrożenie ubóstwem wśród dzieci do 17. roku życia zmaleje z 23,3 proc. do poziomu 11 proc. - Żadne z dotychczasowych narzędzi polityki rodzinnej nie było tak efektywne w walce z biedą, jak zaproponowany przez nasz Rząd program - oceniła minister Rafalska.
Dodatkowym walorem Programu „Rodzina 500+” jest rywalizacja o ludzi z krajami UE, w których odpowiednio wysokie zasiłki na dzieci są niemalże normą. Na 32 kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii – 21 płaci powszechne zasiłki rodzinne bez badania dochodu rodzin. – W Polsce do tej pory powszechnego świadczenia, takiego, które byłoby zaadresowane do wszystkich rodzin, nie było. Nasze świadczenie ma charakter świadczenia uniwersalnego – przypomniała minister Rafalska.
Eksperci wskazują również na pozytywny efekt Programu „Rodzina 500+” w postaci szybszego wzrostu gospodarczego.
Skierowanie projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci poprzedzone zostało trwającymi miesiąc, szerokimi konsultacjami społecznymi. - Na poziomie regionalnym możemy traktować je jako regionalne wysłuchania publiczne – podkreśliła minister. W konsultacjach tych wzięło udział ponad 2,2 tys. osób.
Od razu po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP Rząd przystąpił do jej wdrożenia, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem prac. Przekazanie samorządom środków na realizację ustawy nastąpiło już w ciągu tygodnia od jej publikacji w Dzienniku Ustaw 17 lutego. – Prowizja dla samorządów w pierwszym roku funkcjonowania ustawy wynosi 2 proc., w kolejnych latach będzie to 1,5 proc – przypomniała minister Rafalska.
Na drugi dzień po publikacji ustawy, czyli 18 lutego, zostały podpisane akty wykonawcze do ustawy. Specjalnie dla samorządów został opracowany przez MRPiPS podręcznik zawierający szczegółowe wyjaśnienia realizacji ustawy, w tym m.in. informacje o założeniach programu czy zasadach ustalania dochodu rodziny.
- Już w dwa dni po podpisaniu ustawy przez Pana Prezydenta rozpoczęliśmy szkolenia dla pracowników gmin, zajmujących się realizacją Programu „Rodzina 500+”– dodała minister Rafalska. Pracownicy MRPiPS odwiedzili wszystkie województwa, w których we współpracy ze służbami urzędów wojewódzkich, przeszkolili pracowników samorządowych reprezentujących wszystkie gminy w Polsce realizujące Program „Rodzina 500+” – łącznie przeszkolono prawie 3800 pracowników samorządowych. – Szacujemy, że oszczędność z tego tytułu dla samorządów mogła wynieść 1,5 mln zł – oceniła minister.
Od 1 marca w MRPiPS oraz we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich uruchomiono specjalne numery kontaktowe. Korzystają z nich rodzice i opiekunowie zainteresowani świadczeniem i pracownicy samorządów, którzy zajmują się realizacją ustawy. W kwietniu tylko na infolinię Ministerstwa zadzwoniło ponad 8 tys. osób. Są też strony internetowe, zawierające szczegółowe informacje na temat Programu.
- Ja i wiceministrowie odbyliśmy przed startem Programu wizyty we wszystkich województwach w celu dokonania oceny stanu przygotowań samorządów oraz rozwiania ewentualnych ostatnich wątpliwości samorządowców przed wejściem Programu w życie –poinformowała posłów minister Rafalska.
Jeszcze na etapie prac nad ustawą przewidziano możliwość wprowadzenia dodatkowych kanałów, za pomocą których rodziny mogłyby online składać wnioski o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+”. We współpracy z Ministrem Cyfryzacji, przy współudziale banków, w szczególności Banku PKO BP oraz Związku Banków Polskich, wprowadzono całkowicie nowe rozwiązanie, oferujące możliwość złożenia wniosku przez internet, przy użyciu bardzo dogodnej drogi elektronicznej. – Dzisiaj już wiemy, że z tego kanału, w szczególności z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, skorzystało do 10 maja ponad 500 tys. osób – podkreśliła minister Rafalska.
Od dnia wejścia w życie ustawy akcję promocyjną „Bus 500plus” prowadzili wojewodowie. Specjalnie oznakowane samochody odwiedzały poszczególne gminy, a pracownicy prowadzili akcję informacyjną.
Do 10 maja 2016 r. wnioski złożyło już prawie 2,3 mln osób w tym prawie 1,8 mln wniosków złożono osobiście w urzędach, natomiast 515 tys. wniosków złożono drogą elektroniczną – przede wszystkim przy użyciu kanału bankowości elektronicznej. Jeżeli chodzi o liczbę już rozpatrzonych przez gminy wniosków, to na dzień 10 maja br. wydano prawie 1 milion decyzji i oczywiście liczba ta każdego dnia lawinowo rośnie. Ponadto, na podstawie wydanych decyzji wypłacono już prawie 1,2 mln świadczeń wychowawczych.
- Wdrożenie Programu przebiegało płynnie, samorządy dobrze przygotowały się do tej akcji, zastosowały bardzo różne sposoby organizacyjne – od ograniczonej do bardzo dużej liczby punktów przyjmowania wniosków i niezależnie od rozwiązania nie było poważnych problemów – podsumowała minister Rafalska.
Materiały
MER_1205_Sejm_transkrypcja.pdf 0.05MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 16:09 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 16:09 Biuro Promocji