W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IX Zjazd Dużych Rodzin z udziałem minister rodziny

26.06.2021

IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbywa się w pierwszy weekend wakacji w Warszawie. Zgromadzone tu licznie rodziny pokazują, że siła rodziny stanowi o przyszłości całego społeczeństwa.

IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

W pierwszy weekend wakacji w Warszawy odbywa się IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Całe rodziny, rodzice i dzieci z całej Polski, jak co roku wspólnie – choć jeszcze w obostrzeniach epidemicznych –  pokazują, że siła rodziny stanowi o przyszłości całego społeczeństwa. Organizatorem Zjazdu jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Wzmocnienie rodziny to kluczowe cele działania naszego rządu - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników IX Plenerowego Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin. Wspomniał o Programie 500+, rozwiązaniach Polskiego Ładu oraz Strategii Demograficznej 2040.

List szefa rządu do uczestników zjazdu odczytała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Chcemy mieć dzieci

Tegoroczny Zjazd koncentruje się na trzech aspektach, zawartych w haśle: „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”. Ważnym i stałym elementem Zjazdu jest panel społeczno-ekonomiczny, który w tym roku został zorganizowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tematyka panelu nawiązuje do dwóch aspektów hasła Zjazdu: rodziny jako inwestycji i rodziny w kontekście przyszłości.

– Rodzina, rodzicielstwo, małżeństwo, życie rodzinne – to elementy będące dla zdecydowanej większości Polaków tożsame z pojęciem szczęścia – mówiła minister Marlena Maląg podczas panelu „Rodzina: Tradycja, Inwestycja, Przyszłość”. –  Dziś rodzina i rodzicielstwo wymagają jeszcze bardziej szczególnej uwagi ze względu na alarmującą sytuację demograficzną Polski.

–  Dlatego powstał projekt strategii demograficznej 2040. Z jednej strony, żeby zdiagnozować, co sprawia, że rodzi się mniej dzieci, niż deklaratywnie chcieliby mieć Polacy; z drugiej - żeby wskazać kierunki działań, które mogłyby zmniejszać rozdźwięk pomiędzy deklaracjami a rzeczywistością i pomóc spełnić marzenia Polaków o dzieciach, a tym samym zwiększyć dzietność – tłumaczyła minister Maląg.

Wyodrębniono cztery priorytetowe obszary do realizacji, od których należy zacząć (Polacy deklarują, że są one najważniejsze dla nich w podjęciu decyzji o potomstwie): rynek pracy (pewność i elastyczność, stabilność zatrudnienia), mieszkalnictwo, zdrowie i opieka nad dzieckiem. Część z zadań już jest realizowana od 2015 r., część została rozszerzona w programach zapowiedzianych przez POLSKI ŁAD, a kolejne propozycje pojawiły się wraz z ogłoszeniem projektu strategii demograficznej 2040.

Podczas Zjazdu wręczono także statuetki „Firma Przyjazna Rodzinie 2021” i „Przyjaciel Dużych Rodzin”.

{"register":{"columns":[]}}