W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak przetrwać kwarantannę? Psycholog odpowiada: daj sobie czas

21.03.2020

Jak poradzić sobie z lękiem związanym z kwarantanną? - zapraszamy na pierwszą część cyklu wirtualnych spotkań z psychologiem Katarzyną Kucewicz. Nasz ekspert odpowie na najczęściej zadawane pytania i podpowie, co robić, gdy nie radzimy sobie z obecną sytuacją. Najważniejsze to dać sobie czas na oswojenie się z nowymi okolicznościami.

Sylwetka osoby siedzącej po turecku, w dłoniach kartka z napisem COVID19

- Chciałabym dzisiaj porozmawiać o tym, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją i z lękiem, który może wynikać z tego, że nasze życie bardzo się teraz zmieniło - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz w pierwszym z cyklu filmów, które będą pojawiać się w najbliższych dniach na profilach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w mediach społecznościowych.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa pojawiają się w nas różnego rodzaju lęki i trudne myśli. Dobrze wiedzieć, jak się do tej sytuacji przyzwyczaić, jak sobie z nią poradzić.

Jak podkreśla Katarzyna Kucewicz, wszyscy potrzebujemy dwu, trzytygodniowej adaptacji, żeby „nauczyć się żyć w tej nowej rzeczywistości”.

 

Niepokój jest normalny, daj sobie czas

- Oznacza to, że nawet jeśli teraz czujecie się Państwo słabo, jesteście zalęknieni, zaniepokojeni, to prawdopodobnie za dwa do trzech tygodni zaczniecie się wszyscy w jakiś sposób odnajdywać w tej sytuacji, czuć się trochę lepiej - uspokaja ekspert.

Wskazuje, że towarzyszący nam dzisiaj niepokój jest normalny, ponieważ nasze życie bardzo się zmieniło - z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować, wiele rzeczy przełożyć. - Niektórzy przekładają śluby, przekładają różne uroczystości rodzinne, część z nas jest w domu w zupełnym osamotnieniu - wylicza Katarzyna Kucewicz.

 

Co dobrego może przynieść kwarantanna?

- To, jak Państwo będą radzić sobie z lękiem, zależy w dużej mierze od Was samych, czyli od tego, w jaki sposób zrozumienie tę sytuację, która ma miejsce - tłumaczy psycholog.

Warto zadać sobie pytanie: co dobrego może przynieść kwarantanna? Część osób może, jak wskazuje nasz ekspert, „odzyskać” trochę czasu i przestrzeni na to, żeby się sobą zająć, żeby przemyśleć pewne sprawy.

- Świat zwolnił, niesamowicie zwolnił, i może to być też okazja do tego, żeby zrozumie, co się z nami dzieje, w jakim miejscu życia jesteśmy - wskazuje Katarzyna Kucewicz.

 

Zadzwoń i powiedz, co leży Ci na sercu

Pomocna może być też zwyczajna rozmowa telefoniczna.

- Czasami nawet takie pomarudzenie komuś dużo daje. Zachęcam nie tylko do tego, żeby rozmawiać z bliskimi, ale też i z sąsiadami za pomocą komunikatorów czy nawet z nieznajomymi za pomocą internetu, osobami, które również mogą czuć się osamotnione. Takie samouspokajanie się może bardzo pomóc - podpowiada psycholog.

Jeżeli czujemy w sobie lęk, spróbujmy zapanować - nie nad lękiem, ale nad sobą i nad tym, żeby np. przestrzegać zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który daje szczegółowe wytyczne dotyczące zachowań w tej sytuacji.

Pierwszy odcinek cyklu wirtualnych spotkań z psychologiem znajdą Państwo tutaj: (link do nagrania). Kolejne odcinki będą pojawiać się regularnie na profilach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w mediach społecznościowych

{"register":{"columns":[]}}