W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jakość pracy: od niskich wynagrodzeń do Europy Innowacyjnej

03.03.2016

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się seminarium "Quality jobs from low wage to an innovation economy. Eurofound national-level seminar". 

Tematem głównym seminarium była jakość zatrudnienia wobec przechodzenia od gospodarki o niskich płacach do gospodarki innowacyjnej.

Seminarium swoim wystąpieniem otworzył Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej.

Sprawa dotycząca wynagrodzeń i dążenia do nowej jakości pracy, jest rzeczą niesłychanie ważną w naszym kraju i do tego przywiązujemy bardzo dużą wagę. Mamy przygotowany program dotyczący wychodzenia z tzw. „pułapki średniego dochodu”.  Wicepremier Morawiecki przygotowuje plan rozwoju kraju, który m.in. bardzo mocno chce postawić na innowacyjność. To jedna z najważniejszych rzeczy, którą podejmujemy również w naszym resorcie. Mamy świadomość, że oprócz problemów, jak brak miejsc pracy, dzisiaj bardzo ważnym problem do rozstrzygnięcia jest kwestia wynagrodzeń, przestrzegania praw pracowniczych, zawierania umów o prac”- zaznaczał Minister Stanisław Szwed.

Jak tłumaczył Sekretarz Stanu, stąd m.in. podejmowane kroki, aby ograniczyć zawieranie umów cywilno- prawnych, tam gdzie powinna być zwarta umowa o pracę,  przygotowywanie rozwiązań dotyczących stawki godzinowej 12 złotych przy umowach zaleceń.

- Kolejna istotna dla nas kwestia to zmiany dotyczące Kodeksu Pracy. Przygotowujemy szeroką zmianę. Jesteśmy na etapie powoływania specjalnej komisji kodyfikacyjnej, która zajmie się przygotowaniem nowego Kodeksu Pracy - mówił Minister Szwed.

Stanisław Szwed podkreślił, że konferencja jest dobrą okazją, żeby pokazać, jak wymienione kwestie są rozwiązywane w innych krajach.

W trakcie seminarium uczestnicy przeprowadzili dyskusje na takie tematy jak: jakość pracy – wyzwania i perspektywy na przyszłość;pobudzanie innowacyjności w Europie;niwelowanie segmentacji rynku pracy – przykład Portugalii;  innowacje na rynku pracy – przykład Irlandii;panel dyskusyjny na temat konkurencyjności gospodarek w przyszłości – wyzwania i wpływ na rynek pracy (najlepsze strategie budowania przewag konkurencyjnych opartych na wiedzy, rola pracowników w promowaniu konkurencyjności i innowacji przedsiębiorstwa, współpraca administracji rządowej partnerów społecznych i sektora NGO w tym obszarze).

Program seminarium został wypracowany wspólnie przez ekspertów Eurofound, Konfederacji Lewiatan, NSZZ „Solidarność”, OPZZ przy współudziale MRPiPS. W seminarium wzięli udział przedstawiciele Czech, Niemiec, Słowacji oraz Słowenii.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2018 18:20 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
04.11.2018 18:20 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}