Jedno z największych zwycięstw w dziejach Polski. Setna rocznica Cudu nad Wisłą
15.08.2020
Karty historii naszego kraju pełne są walk, bitew i krwi naszych przodków. Jedne kończyły się bolesnymi porażkami, inne – wielkim triumfem. Tak było w przypadku Bitwy Warszawskiej. Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę wydarzenia, które zostało uznane za „18. przełomową bitwę w historii świata”. – To wielkie święto i piękna rocznica, pamiętajmy o naszych bohaterach, bądźmy dumni z naszej historii – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Nie ma wątpliwości, że wielkie zwycięstwo, którego rocznicę dzisiaj obchodzimy, było momentem przełomowym dla losów odrodzonej Polski. Oddziały Wojska Polskiego zatrzymały i pokonały Armię Czerwoną, uratowały Europę przed radziecką ofensywą.
Pamiętajmy o naszych bohaterach
– Bitwa Warszawska uznana została „18. przełomową bitwą w historii świata”, jest jednym z największych zwycięstw w dziejach naszego kraju. Przypadająca dzisiaj rocznica to wielkie święto wszystkich Polaków. Bądźmy wdzięczni i dumni, świętujmy i pamiętajmy o naszych bohaterach – na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale też wszystkich tych, którzy choć nie zawsze znani z nazwisk, przyczynili się do tego wielkiego zwycięstwa – apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Niecodzienne obchody
Z powodu pandemii koronawirusa obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej wyglądają inaczej, niż moglibyśmy to sobie wyobrażać w normlanych okolicznościach. Część wydarzeń odbędzie się bez udziału publiczności lub ze znacznym jej ograniczeniem, część odbędzie się online.
Pod wspólnych hasłem i hashtagiem #Wiktoria1920 czeka nas m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielkie widowisko multimedialne na stadionie PGE Narodowy, premiera filmu VR pt. „Wiktoria 1920”, a także narodowe dokumentowanie pamiątek Cudu nad Wisłą.
Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo na stronie internetowej Niepodległa.gov.pl (https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/obchody-stulecia-bitwy-warszawskiej-13-16-viii-2020/).
Z kolei o losach bitwy i wydarzeniach 1920 r. można dowiedzieć się więcej dzięki portalowi edukacyjnemu bitwa1920.gov.pl.