W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Jesteś wartością! Szczyt Odpowiedzialności Gospodarczej”.

28.01.2022

Wczoraj, 27 stycznia odbyła się konferencja "Jesteś wartością! Szczyt Odpowiedzialności Gospodarczej”. Było to spotkanie ministrów do spraw społecznych Polski, Węgier, Czech i Słowacji, którzy podpisali wspólne oświadczenie państw Grupy Wyszehradzkiej dotyczące wzmocnienia świadczenia usług na poziomie społeczności lokalnej na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Budynek Ministerstwa

Obecnie to Węgry przewodniczą pracom Grupy V4 i to one były organizatorem i gospodarzem konferencji. W spotkaniu wzięli udział Miklós Kásler węgierski Minister Zasobów Ludzkich, Marian Jurečka, czeski Wicepremier oraz Minister ds. Pracy i Polityki Społecznej oraz Boris Ažaltovič słowacki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej reprezentował Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

- Podejmowanie tematu polityk dotyczących niepełnosprawności na poziomie państw Grupy Wyszehradzkiej jest ważne, zwłaszcza ze względu na podobieństwa systemów prawnych i wyzwania, przed którymi stoi każde z państw – podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Zaakcentował działania rządu na rzecz budowania podmiotowości osób z niepełnosprawnościami.

- Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami realizowane od 6 lat przez rząd polski mają na celu budowanie podmiotowości osób z niepełnosprawnościami. Niezależne życie tych osób jest pierwszym z ośmiu priorytetów przyjętej w lutym ubiegłego roku Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Prawo do podmiotowości, prawo do mieszkania w swoim miejscu zamieszkania oraz samostanowienia są kluczowe w kontekście procesu deinstytucjonalizacji, której wdrożenie jest ambitnym wyzwaniem dla każdego z państw V4 – poinformował Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej intensywnie działa na rzecz transformacji w obszarze zatrudnienia, ponieważ obecnie prawie połowa zatrudnionych osób z niepełnosprawnością pracuje na chronionym rynku pracy.

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 zakłada zwiększenie poziomu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami i podniesienie wskaźnika zatrudnienia tych osób z 28,5% w 2020 roku do 40% w 2030 roku. Kładziony jest też duży nacisk na edukację osób z niepełnosprawnościami, która jest kluczowa dla późniejszego efektywnego odnalezienia się przez nich na rynku pracy.

{"register":{"columns":[]}}