W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesteśmy europejskim liderem pod względem niskiego bezrobocia

09.03.2021

– Działania rządu kierowanego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego przynoszą efekty – mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny Marlena Maląg. – W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu jego sezonowości, wyniosła zaledwie 3,1 proc., co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.

Briefing na temat tarczy 09.03.2021

Od początku trwania pandemii priorytetem rządu pod kierownictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego jest dbanie o zdrowie i życie obywateli oraz rozwijanie narzędzi wpływających na zabezpieczenie sytuacji ekonomicznej kraju, tak aby zapewnić nam płynność w powrocie na drogę wzrostu gospodarczego. Podejmowane działania przynoszą efekty – mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny Marlena Maląg. Przypomniała, że w styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu jego sezonowości, wyniosła zaledwie 3,1 proc., co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.

Mimo pandemii mamy dobre wyniki ekonomiczne

Podobnie dobre są wskaźniki spadku PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca. – Jesteśmy dziś w bardzo elitarnej grupie krajów, które w porównaniu do roku 2019 zanotowały najniższy – nie przekraczający 2 proc. To ogromny, wymierny sukces wdrożonej polityki osłonowej – podkreśliła minister. Dodała, że średni spadek PKB w państwach UE wyniósł 7,4 proc. Dowodem pozytywnego kierunku jest dynamika wzrostu PKB na mieszkańca wyniosła 37,7 proc., plasując Polskę na 6 pozycji wśród 29 krajów europejskich.

Zostało to zauważone przez instytucje międzynarodowe, przedstawiające dobre prognozy dla Polski. – Nasze podejście i realizowane konsekwentnie działania antykryzysowe zostały pozytywnie ocenione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – wyjaśniała minister Maląg. Według MFW to dzięki działaniom rządu, Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia. Zdaniem ekspertów realizacja wdrażanych programów wsparcia przebiegała szybko i skutecznie, co ma pomóc w ograniczeniu długoterminowych skutków pandemii dla naszej gospodarki.

Programy społeczne stymulatorem konsumpcji

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że istotną rolę ogrywają tu konsekwentnie i planowo realizowane wszystkie programy społeczne, na które przeznaczamy w tym roku 80 mld złotych. Zapewniła, że będą one nadal kontynuowane.  –  Nie tylko poprawiają one sytuację rodzin z dziećmi czy seniorów, ale co bardzo istotne, stymulują konsumpcję. Inwestycje te będą kontynuowane, między innymi także dzięki 770 mld złotych, które Pan Premier Mateusz Morawiecki wywalczył podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej – przypomniała i  dodała - Teraz wykonujemy kolejny krok, rozpoczęliśmy konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Jego założenia to przedsionek do Polskiego Nowego Ładu, który zostanie wkrótce zaprezentowany przez Premiera. Zrównoważony rozwój to znak firmowy rządów Zjednoczonej Prawicy.

Powstanie więcej miejsc opieki dla dzieci do lat 3.

– Dla mnie, jako ministra rodziny to bardzo dobra wiadomość, że z budżetu KPO aż 381 mln euro ma być skierowanych do samorządów na stworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 – powiedziała minister Maląg. – W ciągu naszych rządów na rozwój i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych przeznaczyliśmy dotąd ok. 2,1 mld zł. Dzięki programowi Maluch+ od 2015 roku ponad dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę miejsc opieki dla dzieci do lat 3 – do około 200 tysięcy.

Resort rodziny przyjmuje, że dzięki środkom KPO powstanie dodatkowych 36 tys. miejsc opieki, co zwiększy możliwość wyboru dla rodziców, którzy łatwiej będą mogli pogodzić wychowywanie dzieci z pracą zawodową.

Rozwój przedsiębiorstw ekonomii społecznej

Minister Maląg dodała też, że na rozwój ekonomii społecznej przeznaczonych zostanie 45 mln euro. – Warto pamiętać, że ekonomia społeczna i solidarna to ten rodzaj działalności, w której najważniejszą rolę odgrywają ludzie, a nie zysk. Dzięki niej wspieramy zatrudnienie i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, seniorów i bezrobotnych. To kolejne działania, które będą skutkować budową solidnych podstaw do wzrostu gospodarczego. I będziemy te podstawy niezmiennie umacniać, realizując kolejne inwestycje na wielu poziomach – mówiła minister.

Plany Ministerstwa Rozwoju

Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, przypomniała, że w ramach tarcz antykryzysowej i finansowej do przedsiębiorców od początku pandemii trafiły już ponad 193 mld zł. – To nie koniec naszych działań – mówiła wiceminister Semeniuk. – W wyniku wielu rozmów z przedsiębiorcami przygotowaliśmy kolejne instrumenty, takie jak dostęp do długoterminowych kredytów czy pomoc w zmianie modelu biznesowego. Pojawi się także tarcza prawna, zawierająca ułatwienia i udogodnienia dla przedsiębiorców. W opinii wiceminister Semeniuk Krajowy Plan Odbudowy da nową odporność polskiej gospodarce.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}