W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już ponad 2,6 mln wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy

29.03.2022

Od 1 lutego 2022 roku trwa nabór wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Dotychczas rodzice złożyli już ponad 2,6 mln wniosków. Program ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie.

Rodzina 500+

- Liczba przyjętych wniosków sięga już 2,64 mln i obejmuje ponad 4,2 mln dzieci. Proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie. Ponad 3,5 mln dzieci już ma przyznane świadczenie na nowy okres rozliczeniowy. Wypłaty rozpoczniemy w czerwcu – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomina, że wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – na platformie PUE ZUS, poprzez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Świadczenie będzie wypłacane na konto bankowe. Wnioski powinni złożyć wszyscy rodzice i opiekunowie.

Terminy przyznawania świadczeń

  • Jeżeli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
  • Dla wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca bieżącego roku.
  • Natomiast, rodzice, którzy złożą wniosek na nowy okres świadczeniowy po 30 czerwca 2022 r., świadczenia wychowawcze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku.

Dotychczas w ramach trwającego od kwietnia 2016 roku programu Rodzina 500+ rodzice otrzymali już ponad 177,9 mld zł.  Świadczenie przysługuje na ok. 6,6 mln dzieci.

{"register":{"columns":[]}}