W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiedy utrata dochodu przy świadczeniu wychowawczym?

04.03.2016

W związku z artykułem „Szefie obniż mi pensję!”, opublikowanym w dzienniku "Gazeta Wyborcza"  4 marca 2016 r. informujemy, że obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest utratą dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

Prawo do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (tj. okres od dnia wejścia w życie ustawy – od 1 kwietnia 2016 r. do dnia 30 września 2017 r.), ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym 2014 r., z uwzględnieniem określonych ustawą  o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.

Zamknięty katalog okoliczności oznaczających utratę/uzyskanie dochodu określa art. 2 pkt 19 i pkt 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W świetle ww. regulacji utratą/uzyskaniem dochodu jest utrata/uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Tym samym, podwyżka lub obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest uzyskaniem/utratą dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2018 18:17 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
04.11.2018 18:17 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}