Kobiety na stanowiskach decyzyjnych
Kobiety w Polsce posiadają odpowiednie kwalifikacje i motywacje do zajmowania kluczowych stanowisk decyzyjnych.
Z danych Eurostatu wynika, że ponad 76,8% pracujących kobiet ma średnie lub wyższe wykształcenie (porównując do pracujących mężczyzn - 59,8%), co stawia je w ścisłej czołówce Europy. Proporcje między kobietami i mężczyznami w obszarze edukacji obrazuje również wskaźnik liczby kobiet absolwentów studiów wyższych – ponad 64% spośród wszystkich absolwentów stanowią kobiety (Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2016/2017 dane wstępne, GUS 2017).
Kobiety na stanowiskach decyzyjnych
Mimo lepszego wykształcenia, reprezentacja kobiet na wysokich stanowiskach wciąż nie dorównuje reprezentacji mężczyzn. Gdy przyjrzeć się udziałowi kobiet na stanowiskach managerskich średniego szczebla, to w Polsce mamy całkiem sporą reprezentację pań – 44%, co stawia nas w czołówce krajów Unii Europejskiej, gdzie średnio tylko co 3 kobieta zajmuje takie stanowisko[1].
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, dotyczącymi udziału kobiet na najwyższych stanowiskach zarządczych, związanych z władzą w spółkach, w 2016 r. zarządach i radach nadzorczych największych spółek notowanych na polskiej giełdzie mamy 12% kobiet, podczas gdy średnia unijna to blisko 16%[2]. Analiza międzynarodowej firmy doradczej Deloitte wskazuje natomiast, iż na stanowiskach przewodniczących tych ciał było odpowiednio 7,8% oraz 6,3% kobiet[3]. W ostatnich kilku latach wskaźniki te pokazywały niewielką tendencję spadkową.
Przyczyny mniejszej obecności kobiet w gremiach decyzyjnych
Jest wiele badań i analiz, wskazujących na najczęstsze bariery w osiąganiu przez kobiety awansów na wyższe stanowiska. Mówimy o zjawiskach „szklanego sufitu” czy „lepkiej podłogi”[4], które konserwują i wzmacniają bariery oraz sprawiają, że kobietom trudniej, niż mężczyznom, aplikować na wyższe stanowiska i otrzymywać awanse. Do najczęściej wymienianych przyczyn takiej sytuacji należą: trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym oraz uprzedzenia, które zarówno samym kobietom, jak i ich otoczeniu, sugerują mniejsze kwalifikacje i predyspozycje kobiet do zarządzania i kierowania.
[1] Dane za 2014 r., materiał prasowy Eurostatu 38/2017 pt. Women in managerial positions
[2] Komisja Europejska, 2017 Report on equality between women and men in the EU
[3] Deloitte, Women in the boardroom. A global perspective
[4] szklany sufit – niewidoczne bariery utrudniające kobietom dojście do wysokich stanowisk w polityce czy biznesie, niezależnie (lub w opozycji) do posiadanych kompetencji; lepka podłoga – pojęcie odnoszące się do zawodów o niższym statusie, w których nie występują
Materiały
Raport Komisji Europejskiej "2018 Report on equality between women and men in the EU"Dane Komisji Europejskiej w głównej mierze pochodzą z bazy danych Europejskiego Instytutu do spraw Równości Płci, który badaniem obejmuje wszystkie kraje UE. W Europie obowiązują różne sposoby administrowania spółkami akcyjnymi: monistyczny i - tak jak w Polsce - system dualistyczny, który zakłada rozdzielenie organu zarządczego (zarząd) od kontrolnego (rada nadzorcza). Na potrzeby analizy sytuacji Polski na tle innych krajów przyjmuje się, że "board members" to są łącznie członkowie wszystkich organów decyzyjnych, "executive members" to członkowie zarządów a "non-executive members" to członkowie rad nadzorczych.
Statystyki można na bieżąco monitorować korzystając z poniższej bazy:
Materiały
Wyszukiwarka statystyk dotyczących płci- Ostatnia modyfikacja:
- 08.08.2018 13:38 Jolanta Waszkiewicz
- Pierwsza publikacja:
- 10.08.2018 09:37 Piotr Wasiak