W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kobiety wybierają pracę

09.08.2017

Spada liczba kobiet biernych zawodowo. W pierwszym kwartale br. było ich o 30 tys. mniej niż pod koniec ubiegłego roku. – Z uwagą śledzimy dane z rynku pracy, pozwalające na rzetelne porównania. Zarzut o dezaktywizującym wpływie programu „Rodzina 500 plus” na kobiety nie znajduje potwierdzenia – mówi minister Elżbieta Rafalska. 

Coraz więcej kobiet aktywnych zawodowo

Według najnowszych danych BAEL w pierwszym kwartale br. liczba kobiet biernych zawodowo  z powodów rodzinnych wyniosła 1,57 mln. To o ok. 30 tys. mniej w porównaniu z końcówką ubiegłego roku. Oznacza to, że panie coraz częściej zamiast bierności zawodowej wybierają pracę. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej na bieżąco monitoruje sytuację. Od momentu wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus” do końca okresu objętego badaniem, czyli pomiędzy I kwartałem ub.r. a I kwartałem br. współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15+ wzrósł o 0,1 p. proc. do poziomu56,2%.

We wspomnianym okresie liczba osób aktywnych zawodowo we wszystkich grupach wiekowych zmniejszyła się o ok. 7 tys. Wynikało to ze spadku liczby bezrobotnych o 277 tys. osób i wzrostu liczby pracujących o 269 tys. osób. Należy zaznaczyć, że ze spadkiem liczby osób aktywnych zawodowo mamy do czynienia od początku 2015 roku. Wpłynęły na to zmiany demograficzne, a dokładniej – zmniejszająca się populacja osób w wieku 15 lat i więcej.

Co ważne, w I kwartale br. wskaźnik zatrudnienia wzrósł rok do roku o 1,1 punktu procentowego i wyniósł 53,2%. Jednocześnie liczba pracujących zwiększyła się na przestrzeni roku o 269 tys. osób.

 

Dobra sytuacja na rynku pracy

Współczynnik aktywności zawodowej ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lata) w I kwartale br. wyniósł 69,1% i rok do roku wzrósł o 0,6 punktu procentowego.

- Jednocześnie systematycznie maleje również stopa bezrobocia. W końcu 2014 r. wynosiła 11,4%, by w końcu kwietnia br. osiągnąć poziom 7,7% (w lipcu br. stopa bezrobocia wynosiła w kraju 7,1%). Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od pierwszej połowy 1991 roku.  ­– stwierdza minister Rafalska.

 

Nie tylko opieka nad dziećmi, czyli różne powody bierności

Warto podkreślić, że powodem, dla których część kobiet decyduje się bierność zawodową, nie jest wyłącznie opieka nad dziećmi.

- Bierne zawodowo są również kobiety bezdzietne. Nieposzukiwanie pracy przez część kobiet jest często związane z opieką nad starszymi członkami rodziny albo innymi przyczynami rodzinnymi lub osobistymi – zaznacza minister Elżbieta Rafalska. – Przytoczone przeze mnie twarde dane dobitnie wskazują, że kobiety chętniej podejmują pracę, bez względu na świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Zarzuty opozycji to ewidentne mijanie się z prawdą  – dodaje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Rodziny dążą do pracy

- Rodziny dążą do pracy. Każdy chce zapewnić swoim najbliższym jak najlepsze warunki do życia. Praca to sfera, która zapewnia również możliwość samorozwoju. Ten, kto twierdzi, że kobiety rezygnują z pracy zawodowej z powodu wsparcia otrzymanego na dzieci, obraża polskie rodziny  – podsumowuje minister Elżbieta Rafalska.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 18:11 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 18:11 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}