W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne spotkanie z cyklu „Po pierwsze Rodzina!” Wideorozmowa z Polkami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii

25.06.2020

Wiceminister Barbara Socha wzięła udział w wideorozmowie z Polkami, które na co dzień mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Kolaż zdjęć z wideokonferencji

Spotkanie zorganizowane pod hasłem "Po pierwsze Rodzina!" było okazją by porozmawiać z kobietami, które na emigracji rozwijały swoją karierę zawodową, jednocześnie łącząc obowiązki związane z budowaniem rodziny i wychowaniem dzieci. Dlaczego zdecydowały się na emigrację? Czy myślą o powrocie? Co je powstrzymuje?

Dane statystyczne GUS podają, że ponad 10% emigrantów zdecydowało się na wyjazd z Anglii w 2018 roku.* W związku z powstającym dokumentem strategii wzrostu demografii, Wiceminister przygląda się każdemu obszarowi życia Polaków, by zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia polskich rodzin.

Statystyki wskazują tendencję do powrotu Polaków do kraju. Według badań GUSu pod koniec 2018 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 85 tys. (3%) mniej niż w 2017 r. Z kolei w samej Europie zamieszkało około 2 155 tys. osób (o 86 tys. mniej niż w 2017 r.), większość z nich  – około 2 031 tys. – przebywała w krajach Europy. Wielka Brytania klasyfikuje się na 2. miejscu wyboru miejsca emigracji, gdzie w 2019 roku mieszkało 695 tys. osób.*

„Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dużo dzieci, zakładają liczne rodziny, co jest ciekawym materiałem do analizy dla demografów. Ma to również duże znaczenie dla nas ze względu na trwające od pół roku prace nad stworzeniem strategii wzrostu demografii. Dokumentu, który ma nam pomóc zdefiniować kierunki rozwoju polityki rodzinnej w Polsce, aby sprzyjała ona po pierwsze dzietności. Szukamy rozwiązań, by w Polsce były dobre warunki do rodzenia oraz wychowywania dzieci. Obserwujemy zmieniającą się dynamicznie sytuację, podyktowaną między innymi pandemią i chcemy zwrócić uwagę na narzędzia, które są najbardziej cenione przez pracowników, szczególnie przez kobiety. Dlatego tak cenne są dla nas opinie osób pochodzące z różnych obszarów życia społecznego, na temat warunków do życia dla rodzin zarówno na Wyspach jak i w Polsce” – rozpoczęła rozmowę Wiceminister Barbara Socha.

Uczestniczki zwróciły uwagę na świadczenia na rzecz dzieci dostępne w UK tj.: bezpłatny transport tramwajowy i autobusowy do 16 roku życia, darmowy dostęp do leków do 16 roku życia, opieka medyczna na wysokim poziomie, wsparcie psychologiczne. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także stały przedział czasu kiedy dzieci przebywają w szkole, co pomaga lepiej zorganizować dzień oraz zdalne nauczanie, inicjatywa warta zapoczątkowania w Polsce. Istotną kwestią, która została wyeksponowana w rozmowie, był większy wachlarz możliwości wyboru elastycznych form zatrudnienia, między innymi: praca na pół etatu, praca zdalna, czy job sharing, co jednocześnie nie wiązało się z dużo mniejszym wynagrodzeniem.

Choć pozytywnych aspektów jest wiele, spora część obecnie myśli nad powrotem do kraju. Uczestniczki spotkania zauważyły, że jakość życia w Polsce w ostatnim czasie znacząco się poprawiła. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęło na przyspieszenie decyzji o powrocie do kraju, często podyktowaną strachem o zabezpieczenie statusu emigracyjnego. Z uznaniem spotkało się również wprowadzenie świadczenia 500+, które pomogło wielu rodzinom podnieść jakość życia.

Ambasadorki polskości, jak można określić kobiety, z którymi rozmawiała Wiceminister, dbają o jak najlepszy wizerunek Polski za granicą. Wnioski z rozmowy posłużą do budowania platformy do współpracy pomiędzy krajami.

* Źródło: GUS/15.11.2019 - https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/migracje-zagraniczne-ludnosci/informacja-o-rozmiarach-i-kierunkach-czasowej-emigracji-z-polski-w-latach-2004-2018,2,12.html

 

{"register":{"columns":[]}}